Bez jaderné energetiky, jako manévrovatelného bezemisního zdroje energie se celkové náklady na dosažení emisních cílů výrazně zvýší. Sdělila to poslední zpráva energetického odboru Massachusettského technologického institutu. Nálezy a doporučení této studie byly prezentovány během události pořádané Foratomem v Bruselu.

jaderná energie - MIT: Jaderná energetika je klíčová pro dosažení emisních cílů - Životní prostředí (The Future of Nuclear Energy in a Carbon Constrained World) 1
Titulní strana studie vypracované MIT. (Zdroj: Energy.mit.edu)

Zpráva pojmenovaná Budoucnost jaderné energetiky ve světě omezujícím uhlík zkoumá, jakým způsobem může jaderná energetika odpovědět na stávající problémy, kterým nyní celý svět čelí. Hlavní výzvou se jeví významné snížení emisí skleníkových plynů, a to při současném zlepšení dostupnosti energie a rozšíření hospodářských možností pro miliardy lidí. Studie také řeší několik otázek, které je nutné překonat k tomu, aby se jaderná energetika stala preferovanou volbou zemí, které se snaží o výrazné omezení svých emisí a pro které jsou náklady a stávající energetické strategie nejzásadnější.

„Začlenění nových politických a obchodních modelů, stejně jako technických inovací do samotné výstavby může významně snížit náklady na výstavbu elektrárny a zajistit tak její cenovou výhodnost. Jaderná energetika by tak mohla pomoci uspokojit celosvětovou rostoucí poptávku po energii spolu se snižováním emisí z její výroby,“ sdělil spolupředseda studie Jacopo Buongiorno, vedoucí katedry jaderného výzkumu a inženýrství na MIT.

Uznání výhod jaderné energetiky, které by umožnilo rovnoprávnou soutěž všech bezemisních zdrojů energie, aniž by byly ohroženy klimatické cíle, dnes nabývá na významu, protože Evropská komise nyní pracuje na návrhu strategie pro dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů, která bude utvářet budoucí energetickou politiku Evropy.

„Předtím, než Evropská unie sdělí, jaká cesta bude vybrána k dosažení klimatických cílů dle Pařížské dohody, měla by komise rozhodující o tomto problému uvažovat o všech variantách a jejich možném vlivu. Na základě všech informací by pak měli vybrat nejrozumnější řešení,“ sdělil Yves Desbazeille, generální ředitel Foratomu. „Jaderná energetika přispívá ve všech klíčových cílech energetické strategie Evropské unie: Snižování emisí energetického sektoru, zabezpečení dodávek elektřiny a zajištění konkurenceschopné ceny elektřiny. Studie MIT dokazuje, že radikální snižování emisí pocházejících z energetiky na světě, včetně Evropy, bude velmi náročné bez zapojení jaderné energetiky.“

Prezentace výsledků studie v Bruselu na konferenci pořádané Foratomem shromáždila pozvané členy z různých zemí Evropské unie, nevládních organizací a jaderného průmyslu. Navíc byli ke studii přizváni také prezentující účastníci, kteří představili témata nedávné studie Evropské komise a Joint Research Center. Ta je zaměřená na iniciativy Evropské unie spojené s jejich strategií v oblasti klimatických změn a jaderného výzkumu.

Celou studii MIT můžete v angličtině nalézt zde.

Zdroj: Foratom.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..