Mezinárodní rezerva obohaceného uranu určeného pro jadernou energetiku bude rozšířena. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) o tom podepsala během 62. Generální konference MAAE, která probíhá ve Vídni ve dnech 17. až 21. září 2018, smlouvu se společností Techsnabexport (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

jaderná energie - MAAE rozšiřuje rezervu uranu za pomoci Rosatomu - Palivový cyklus (Banka nízkoobohaceného uranu Zdroj NTI 1024) 1
Banka nízkoobohaceného uranu MAAE. (Zdroj: NTI)

Podle smlouvy zajistí společnost Techsnabexport kompletní logistické služby během přepravy uranu po území Ruské federace. Pod dokument se za ruskou stranu podepsal náměstek generálního ředitele Techsnabexportu pro logistiku Oleg Kozin a za MAAE ředitel projektu Banky nízkoobohaceného uranu Mark Bassett.

Banku nízkoobohaceného uranu otevřela MAAE v srpnu 2017 a od té doby se plní její kapacita. Má sloužit jako záložní dodavatel nízkoobohaceného uranu pro členské země MAAE v případě, že z nějakých neočekávaných příčin selže volný trh a provozovatel jaderných elektráren nebude schopen sehnat uran klasickou cestou.

Výroba jaderného paliva je v praxi rozdělená do několika balíků zakázek, na které zákazníci vypisují otevřená výběrová řízení. Ve výsledku tak fabrikace palivových kazet může probíhat například v Rusku, kdežto obohacení provádí francouzská firma a konverze probíhá v Kanadě.

Banka nízkoobohaceného uranu MAAE leží na východě Kazachstánu u města Ust-Kamenogorsk. Jde o skladiště o rozloze 880 metrů čtverečních, které je velmi přísně střeženo. Vlastní jej a provozuje kazašská společnost Ulba Metallurgical Plant, která spadá pod kazašskou těžařskou společnost Kazatomprom. Financování projektu je zajištěno příspěvky firem a organizací ze Spojených států, Evropské unie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Norska a Kazachstánu.

Celkově má uranová banka obsahovat 90 tun nízkoobohaceného uranu, který slouží jako jedna ze základních surovin při fabrikaci palivových kazet pro jaderné elektrárny. Skladiště bude naplněno na základě otevřených tendrů, které vyberou konkrétní dodavatele. Podle generálního ředitele MAAE Jukija Amana mají být zakázky uděleny do konce letošního roku a uran by měl do skladiště dorazit v příštím roce.

 

Pro informaci:

Společnost Techsnabexport dodává obohacený uran a služby konverze a obohacování uranu, které realizují společnosti ruského jaderného průmyslu, do všech klíčových oblastí světového trhu. Dále společnost pomáhá na světovém trhu prosazovat technologicky vyspělá řešení a výsledky vývoje ruských firem v oblasti nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem a vyřazování jaderných zařízení z provozu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..