Súdánská vláda je pevně odhodlána vyvinout infrastrukturu potřebnou pro bezpečné a mírové využívání jaderné energetiky. Konstatovala to Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) během své kontroly. Mise Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR) mezinárodní agentury trvala 8 dní a na výzvu tamější vlády kontrolovala místní jadernou infrastrukturu.

jaderná energie - MAAE dokončila revizi jaderné energetiky v Súdánu - Nové bloky ve světě (Stott Elgasim IAEA INIR Sudan Sept 2018 M Ceyhan IAEA) 1
Antony Stott předává 3. září předběžnou zprávu INIR Musovi Omer Abu Elgasimu (Zdroj: IAEA)

 

Súdán chce zvýšit výkon svých elektráren, aby podpořil socio-ekonomický vývoj zejména v průmyslové, zemědělské a těžební oblasti. Vláda odhaduje, že v roce 2031 bude nutné k uspokojení poptávky provozovat elektrárny o více jak dvojnásobném výkonu, tedy přibližně 8500 MW elektrických. V roce 2015 Súdán vyrobil 13 TWh elektřiny, přičemž 8 TWh bylo z vodních elektráren a zbylých 5 TWh vyrobily fosilní elektrárny.

Mise INIR přezkoumala stav rozvoje jaderné infrastruktury s přihlédnutím na kritéria první etapy mezinárodní agentury. Ta má za cíl pomoci zemím, které uvažují o zavedení jaderné energetiky nebo staví své první jaderné elektrárny. S takovou výstavbou jsou spojeny potřebné aktivity na vybudování a založení jaderné infrastruktury, která je dělena do tří částí vývoje. Ukončení první fáze dokazuje připravenost země na výzkum a vzdělávání v oblasti jádra.

Členy týmu provádějící INIR byli experti z Maroka, Slovinska a Jihoafrické republiky. Ti byli hoštěni súdánskou organizací Nuclear Energy Programme Implementing Organisation (NEPIO), kterou řídí náměstek ministerstva vodních zdrojů, zavlažování a elektřiny (MWRIE).

Anthony Stott, provozní vedoucí sekce vývoje jaderné infrastruktury mezinárodní agentury, sdělil, že byly provedeny „kvalitní rozhovory“, které poskytly týmu další informace pro každou z 19 otázek, které musí být zodpovězeny během mise INIR. „Je evidentní, že je súdánská vláda silně odhodlána rozvíjet infrastrukturu potřebnou pro udržení bezpečnosti a mírového využívání jaderné energetiky,“ dodal Anthony Stott.

Tým INIR sdělil, že NEPIO poskytuje efektivní mechanismus zapojení širokého a komplexního spektra zúčastněných stran do příslušných aktivit. Súdán přijal komplexní jaderný zákon a zavedl místní dozorný orgán. Země také dokončila značné množství studií zaměřených na různé problémy rozvoje jaderné infrastruktury, které také přispěly k sepsání předběžné zprávy o proveditelnosti programu. Tým INIR poznamenal, že některé z těchto studií je třeba revidovat a upravit, aby zemi lépe připravily pro další fáze jaderného programu.

Doporučení a návrhy týmu INIR zdůrazňují oblasti, kde by další opatření významně pomohly Súdánu. Vylepšení stávající infrastruktury by Súdánu pomohlo zejména v oblasti národní politiky a podpory jaderného programu, posílení plánů mezinárodních právních nástrojů, posuzování a vyvíjení právního a dozorného rámce země, uplatnění plánů na podporu rozvoje klíčových organizací, zvýšit povědomí veřejnosti o jaderné technologii, analyzovat připravenost elektrické sítě, analyzovat možné přístupy k financování a na závěr zajistit řádné nakládání s radioaktivním odpadem.

Tým také zjistil případy dobré praxe, které by měly přinést výhody ostatním zemím zvažujícím nasazení jaderné energetiky.

Musa Omer Abu Elgasim, podsekretář MWRIE a předseda NEPIO, sdělil, že vláda je odhodlána rozvíjet programy jaderné energetiky v souladu s mezinárodními právními nástroji, bezpečnostními standardy a doporučeními mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Súdán věnoval více jak desetiletí vývoji infrastruktury pro svůj jaderný program, kde jsou jaderná bezpečnost a zabezpečení zahrnuty do všech činností. Při tom jim výtečně pomáhala mezinárodní agentura,“ dodal. Súdán je „otevřený“ a připravený aplikovat doporučení a návrhy, které podal tým mise INIR.

V květnu 2016 podepsal Súdán rámcovou dohodu s čínskou korporací China National Nuclear Corporation ohledně výstavby jednoho nebo dvou jaderných reaktorů o výkonu 600 MW elektrických. Druhou částí dohody byla formulace spolupráce mezi oběma stranami pro dalších 10 let. V roce 2017 podepsal Súdán memorandum o porozumění a mírovém využívání jaderné technologie s ruským Rosatomem.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..