Úterý, 20 října
Shadow

Kontroly odhalily degradaci betonu belgických bloků Tihange 2 a Doel 4

Srpnové kontroly v 2. bloku elektrárny Tihange a 4. bloku elektrárny Doel objevily degradaci stropního betonu budov se zvýšenou odolností, ve kterých jsou umístěny záložní bezpečnostní systémy elektráren, sdělil místní dozorný orgán FANC.

Jaderná elektrárna Tihange se třemi tlakovodními bloky od společností Framatome a Westinghouse spuštěnými v 70. a 80. letech. (Zdroj: Electrabel)

FANC uvedl, že provádí analýzy, které prověří přesný rozsah tohoto problému a společně se svou technickou pobočkou Bel V navrhnou potenciální opravy.

V druhém bloku jaderné elektrárny Tihange byly degradace betonů indikovány již při předchozích prohlídkách. Již v té době byly naplánovány opravy tohoto poškození.

Tento problém vyšel poprvé najevo v roce 2017, kdy byly naplánované odstávky třetího bloku elektrárny Tihange a zároveň třetího bloku elektrárny Doel. Během této odstávky byly zjištěny vady na betonových stropech a zdech zodolněných budov.

V té době také FANC sdělil, že tímto problémem mohou být ovlivněny také další elektrárny. Druhý blok Tihange a čtvrtý blok Doel bylo třeba prověřit během nadcházejících odstávek.

Práce na opravách 3. bloku elektrárny Doel byly již ukončeny a FANC povolil znovu spustit reaktor v červenci 2018. Třetí blok elektrárny Tihange zůstává odstavený kvůli opravárenským pracím.

V několika budovách je umístěno vybavení jako záložní čerpadla, dieselgenerátory a přístroje k rychlému snížení tlaku páry v primárním nebo sekundárním okruhu. Tento systém zapracuje v případě, že standardní systémy snižování tlaku jsou příliš pomalé nebo nefunkční.

U třetího bloku elektrárny Doel analýzy ukázaly, že degradace byla způsobena trvalým vystavením betonu horkým a vlhkým podmínkám. V třetím bloku elektrárny Tihange je degradace betonových povrchů přičítána jejich vystavení vysokým teplotám a vlhkostem při bezpečnostních zkouškách ventilů.

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..