Srpnové kontroly v 2. bloku elektrárny Tihange a 4. bloku elektrárny Doel objevily degradaci stropního betonu budov se zvýšenou odolností, ve kterých jsou umístěny záložní bezpečnostní systémy elektráren, sdělil místní dozorný orgán FANC.

jaderná energie - Kontroly odhalily degradaci betonu belgických bloků Tihange 2 a Doel 4 - Ve světě (tihange 1 electrabel) 1
Jaderná elektrárna Tihange se třemi tlakovodními bloky od společností Framatome a Westinghouse spuštěnými v 70. a 80. letech. (Zdroj: Electrabel)

FANC uvedl, že provádí analýzy, které prověří přesný rozsah tohoto problému a společně se svou technickou pobočkou Bel V navrhnou potenciální opravy.

V druhém bloku jaderné elektrárny Tihange byly degradace betonů indikovány již při předchozích prohlídkách. Již v té době byly naplánovány opravy tohoto poškození.

Tento problém vyšel poprvé najevo v roce 2017, kdy byly naplánované odstávky třetího bloku elektrárny Tihange a zároveň třetího bloku elektrárny Doel. Během této odstávky byly zjištěny vady na betonových stropech a zdech zodolněných budov.

V té době také FANC sdělil, že tímto problémem mohou být ovlivněny také další elektrárny. Druhý blok Tihange a čtvrtý blok Doel bylo třeba prověřit během nadcházejících odstávek.

Práce na opravách 3. bloku elektrárny Doel byly již ukončeny a FANC povolil znovu spustit reaktor v červenci 2018. Třetí blok elektrárny Tihange zůstává odstavený kvůli opravárenským pracím.

V několika budovách je umístěno vybavení jako záložní čerpadla, dieselgenerátory a přístroje k rychlému snížení tlaku páry v primárním nebo sekundárním okruhu. Tento systém zapracuje v případě, že standardní systémy snižování tlaku jsou příliš pomalé nebo nefunkční.

U třetího bloku elektrárny Doel analýzy ukázaly, že degradace byla způsobena trvalým vystavením betonu horkým a vlhkým podmínkám. V třetím bloku elektrárny Tihange je degradace betonových povrchů přičítána jejich vystavení vysokým teplotám a vlhkostem při bezpečnostních zkouškách ventilů.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..