Japonsko poprvé v historii oznámilo, že pracovník jaderné elektrárny Fukušima zemřel na následky vystavení radiaci. Zpráva byla publikována médii jako například Guardian, BBC a Newsweek, avšak podle komentáře Jamese Concy z American Nuclear Society, který napsal pro Forbes, pravděpodobně není pravdivá.

jaderná energie - Komentář: Úmrtí na rakovinu nebylo pravděpodobně způsobeno fukušimskou nehodou - JE Fukušima (Image 1 Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant 1 MAAE 740) 1
JE Fukušima Dajiči před katastrofou. (Zdroj: IAEA)

Co se ve skutečnosti podle Concy stalo je to, že se japonská vláda rozhodla koncem srpna, že by rodině zemřelého pracovníka měla být vyplácena náhrada. Tak, jako se to ve velké míře dělo ve Spojených státech. To Conca nechce rozporovat, a i když to vrhá špatné světlo na to, co se skutečně stalo, jde o úžasnou věc, která poskytuje truchlícím lidem finanční kompenzace.

Muži, který ve svých 50 letech zemřel na rakovinu plic, byla tato nemoc diagnostikována v roce 2016. Neexistuje však žádný důkaz, že by se jednalo o následky fukušimské nehody. Takže se zdá, že bylo odškodnění uděleno pouze z důvodu profese, coby jaderného pracovníka, který pracoval dlouhou dobu ve fukušimské elektrárně. Pracovníka, který zemřel na rakovinu.

V první řadě není rakovina plic typ rakoviny, který by byl způsoben jadernou nehodou a rozhodně ne takhle brzy po ozáření. Několik desetiletí trvalo, než se rakovina plic projevila u lidí, kteří přežili výbuchy jaderných bomb a ti získávali mnohem vyšší dávky, než jaké obdržel pracovník ve Fukušimě. Podle všech informací byl tento pracovník velmi pečlivý při osobní radiační ochraně.

Vláda předtím sdělila, že ozáření bylo spojeno s onemocněním čtyř pracovníků, u nichž se objevila leukémie a rakovina štítné žlázy. Tento typ rakoviny dává mnohem větší smysl v případě fukušimské nehody. Nikdo z nich nezemřel.

Za druhé, radiační pracovníci v Japonsku, tedy i ve Fukušimě, stejně jako po celém světě netrpí častěji rakovinnými onemocněními než ostatní lidé. Ani lidé kolem Fukušimy nemají častěji rakovinu a podle Concy ani nikdy mít nebudou. Neobdrželi totiž dostatečnou dávku záření.

Rakovina postihuje přibližně 20 – 30 % populace v závislosti na místě, kde žijete. V Japonsku je to například 20 %. To znamená, že pracovníci jaderné elektrárny Fukušima, kuchaři v Tokyu, či pracovníci v automobilovém podniku Toyota City mají statisticky stejnou pravděpodobnost, že dostanou rakovinu. To znamená, že každý pátý z uvedených pracovníků bude postižen rakovinou. Rakovina plic je čtvrtou nejčastější rakovinou v Japonsku, hned za rakovinou prsu, tlustého střeva a žaludku. Není tedy překvapivé, že 50letý muž zemře na rakovinu plic.

Radiace ani nezvyšuje výskyt rakoviny v Japonsku. Nikdo tam totiž neobdržel dostatečnou dávku záření. Ani nikdo z Fukušimy.

Zemětřesení a cunami, které zasáhly Japonsko v roce 2011, byly nezměrnou katastrofou.  Kolem 20000 lidí zemřelo a přibližně 300000 zůstalo bez domova. Jednalo se o největší ránu pro infrastrukturu a hospodářství země za posledních 40 let.

Během dvou dnů po zemětřesení bylo potřeba evakuovat 150 000 lidí z 20 km zóny od elektrárny. Tato činnost se stala velmi efektivní při preventivním předcházení všem účinkům radiace na lidský organismus. Většina obyvatel se mohla vrátit do svých domovů po úplném rozpadnutí izotopu jodu 131, k čemuž došlo tři měsíce od nehody. Bohužel namísto toho žijí již 7. rokem jako uprchlíci. To má za následek mnohem horší dopad na lidské zdraví, mnohem horší, než jaký by mohlo být záření z Fukušimy.

Vědecký sbor OSN pro účinky radiace uvedl: „Je velmi nepravděpodobné, že by bylo možné v budoucnu zaznamenat účinky na lidské zdraví veřejnosti a drtivé většiny pracovníků vystavených záření z úniků chladiva nebo výbuchů zemětřesením poškozené elektrárny v březnu 2011“.

Přesto bylo více jak 1000 mrtvých v důsledku nucené evakuace a nikoliv kvůli radiaci. Tři vedoucí pracovníci společnosti TEPCO byli obviněni z nedbalosti. Nechali evakuovat obyvatele, aby je zachránili před nepatrnou šancí na získání významné dávky radioaktivního záření.

Dnešní úmrtí z důsledku nehody jsou pouze kvůli stresu depresím a obavám.

Fukušima se pomalu začíná vracet do normálních podmínek. Úroveň radiace poklesla. Kvůli přípravě olympijských her v roce 2020 bylo opět otevřeno fotbalové centrum J-Village, umístěné v prefektuře Fukušima. Namie Village obnovila svůj každoroční samurajský průvod. Pláže se znovu otevírají, ale strach je stále největším nebezpečím Fukušimy.

Zdroj: ansnuclearcafe.org

James Conca je členem American Nucelar Society a členem jejího mediálního týmu. Profesně se zaměřuje na energetiku, atomové a špinavé bomby a planetární geologii.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..