Potenciálně ničivý hurikán druhé kategorie Florenc je na cestě ke střetnutí s pevninou poblíž Severní Karolíny. Mělo by k tomu dojít během dnešního dne. Rychlost větru uvnitř hurikánu dosahuje až 130 mil za hodinu (210 km/h). Hurikán Florenc tak může být nejsilnější bouří, která zasáhne severnější stát v historii Spojených států.

Spolu s dalšími se jaderné elektrárny v Severní i Jižní Karolíně, stejně jako ve Virginii, připravují na silný nápor větru a deště.

Hurikán Florenc zasáhne s nejvyšší pravděpodobností dvě jaderné elektrárny provozované společností Duke Energy. Zasažené by měly být elektrárny Brunswick s výkonem 1870 MW a elektrárnu Haris s výkonem 932 MW v Severní Karolíně. Pokud se Florenc stočí na sever, zasáhne také elektrárnu Surry (1676 MW) ve Virginii, provozovanou společností Dominion Energy. Předpokládá se, že elektrárna Brunswick bude zasažena přímo.

Státní jaderný dozor Spojených států (NRC) celou situaci pečlivě sleduje. Na rozdíl od protijaderných skupin se však nikdo neobává, že by se něco mohlo přihodit. Výpadky proudu se budou vyskytovat z důvodu zničení přenosové soustavy a budov, které nejsou stavěné stejně odolně, jako jaderné elektrárny. Bude trvat od několika dní do několika týdnů, než se dodávky proudu opět zajistí. Tato skutečnost však postihuje všechny zdroje energie.

jaderná energie - Komentář: Pro jaderné elektrárny není problém ani hurikán Florence - Zprávy (Brunswick NPP 2) 1
Jaderná elektrárna Brunswick, umístěná dvě míle severně od Southport v Severní Karolíně, kterou v nejbližších dnech zasáhne Hurikán Florence. Není zde však žádné nebezpečí, jelikož jsou jaderné elektrárny postaveny nejodolněji ze všech zdrojů energie. Tato elektrárna produkuje více jak 15 GWh elektřiny ročně a poskytuje tak elektřinu 4 milionům lidí. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)

„Předpokládáme, že se hurikán Florence stane historickou bouří, která bude mít vliv na naše zákazníky,“ sdělil Grace Rountree, mluvčí elektrárenské společnosti Duke. Tyto 4 reaktory poskytují elektřinu 4 milionům zákazníků jak v Severní, tak i Jižní Karolíně.

Jaderná elektrárna Brunswick odolala během svého provozu již několika hurikánům. Elektrárna byla spuštěna v 70. letech a vydržela sílu hurikánu Diana, který se objevil v roce 1984 (kategorie 3) a hurikánu Frann z roku 1996 (kategorie 3). Hurikán Hugo (kategorie 4) se v roce 1989 rozplynul přibližně 150 mil (240 km) jihozápadně od elektrárny.

Americký dozor NRC dohlížel na všechny své jaderné elektrárny a kontroloval, zdali jsou připravené. Po nehodě jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 bylo třeba zesílit bezpečnost všech zařízení. Byla přidána záložní přenosná čerpadla a elektrické generátory. Tento týden provozovatelé zkontrolovali dostatek paliva ve všech diesel generátorech. Také zkontrolovali, zdali jsou všechna volná zařízení řádně upevněna, aby nedošlo k jejich uvolnění. Takové zařízení se v hurikánu může proměnit ve větrný projektil. Byly připraveny a zkontrolovány vozy pro nouzovou reakci personálu.

Podle plánů má začít odstavování reaktoru ještě před příchodem hurikánu. Ačkoliv jsou všechny reaktory velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám až do větru o rychlosti 300 mil za hodinu (482 km/h), všechny reaktory budou odstavené.

Jídlo, pití a další potřebné věci jsou uschovány uvnitř elektráren, v případě, že by došlo k jejich izolaci. Všichni pracovníci, kteří by mohli být nápomocni během bouře, byli povoláni do služby, aby zajistili bezproblémový průběh celé situace.

Severní i Jižní Karolína mají velmi hustě vystavěné jaderné elektrárny. Je zde umístěno 12 ze všech 99 reaktorů ve spojených státech. Další čtyři bloky jsou ve Virginii a 5 bloků v Delaware a Marylandu při pobřeží. Tyto reaktory poskytují dostatek elektřiny k napájení 30 měst velikosti Raleigh (cca 370 000 obyvatel).

Jaderné elektrárny jsou jediným zdrojem, uzpůsobeným všem extrémním povětrnostním podmínkám. Elektrárny mají železobetonový kontejnment s více jak 4 stopy tlustými zdmi. Budovy s reaktory a důležitými zařízeními jsou obklopeny zdmi z ocelí vyztuženého betonu tlustého až 7 stop. Tyto zdi jsou projektovány tak, aby vydržely jakýkoliv hurikán, či tornádo. Vydrží dokonce i přímý náraz letadla.

Takovými vlastnostmi však nedisponují ostatní prvky přenosové soustavy. Za posledních 20 let se porušení přenosové soustavy vlivem počasí stalo dominantním, jak si můžete všimnout na následujícím obrázku. Je to důsledkem nárůstu extrémního počasí a stárnutím celé soustavy. Většina prvků je starší více jak 40 let. Některá vedení jsou i sto let stará.

jaderná energie - Komentář: Pro jaderné elektrárny není problém ani hurikán Florence - Zprávy (Weather outages) 2
Poruchy elektrické sítě v USA vlivem počasí se staly dominantními za posledních 20 let, především pak v posledních několika letech. Vyplývá to ze zvyšujícího se počtu výskytu extrémního počasí a stárnutí přenosové soustavy. Náklady na opravu poškození po bouřích přesáhly více jak 400 miliard dolarů (8,7 bilionů Kč) v minulém desetiletí. (Zdroj: ansnuclearcafe.org)

V posledním desetiletí byly vynakládány vysoké částky na opravy po vlivech přírody, ale jaderná energetika si naštěstí držela svou infrastrukturu lépe, než kterýkoliv jiný průmysl, s výjimkou vysokorychlostní komunikace.

Když přišel minulý rok začátkem září hurikán Irma a dopadl na pobřeží Floridy, tamější provozovatel Florida Power & Light odstavil 3 ze 4 reaktorů ve svých elektrárnách Turkey Point a St. Lucie na jihu Floridy. Jaderné elektrárny v Texasu přečkaly hurikán Harvey velmi snadno.

Minulé léto, když spalující teplo postihlo Spojené státy extrémními teplotami, které ovlivnily většinu výroby elektřiny a zapříčinily požáry a nedostatek vody, byla velká poptávka po elektřině. Tu lidé využívali k napájení svých klimatizací, aby si odlehčili od veder, nebo se dokonce ochránili před smrtí. Podle národního meteorologického institutu prodělalo 122 milionů Američanů úpal.

Naštěstí to neovlivnilo jadernou energetiku, která dosáhla rekordního faktoru využití, více jak 96 %, aniž by se zvýšila ceny elektřiny. Jiné zdroje energie na tom nebyly tak dobře a některé plynárny obíraly své spotřebitele jen proto, že mohly.

V roce 2014 vypnula společnost Polar Vortex uhelné a plynové elektrárny, zastavila větrné turbíny i výrobu elektřiny solárními panely. Jaderné elektrárny však vydržely a poskytovaly více energie těžce zasaženým severovýchodním oblastem, než jakýkoliv jiný zdroj energie.  

Ať se jedná o hurikány, záplavy, zemětřesení, vlny tepla či chladnou zimu, jaderné elektrárny zůstávají nejspolehlivější ze všech. Neexistuje lepší důvod, k zachování jaderné základny a jejímu rozšíření. Vznikne tak diverzní energetický mix, který dokáže zvládnout jakoukoliv přírodní katastrofu, která může nastat.

Zdroj: ansnuclearcafe.org

James Conca je členem American Nucelar Society a členem jejího mediálního týmu. Profesně se zaměřuje na energetiku, atomové a špinavé bomby a planetární geologii.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..