„Pokud do roku 2030 zvládneme naplánované investice do energetiky, jako je například JE Paks-2 a sluneční elektrárny, více než 90 % výroby elektřiny v Maďarsku nebude produkovat žádné emise,“ uvedl maďarský prezident János Áder v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth.

jaderná energie - János Áder: Do roku 2030 bude maďarská energetika z 90% bez emisí - Nové bloky ve světě (paks ii 1024) 1
Vizualizace nových bloků v JE Paks. (Zdroj: Rosatom)

Zdůraznil, že pro maďarskou vládu je ochrana klimatu velkou prioritu, do roku 2050 hodlá snížit celkové emise oxidu uhličitého o 85 % ve srovnání s rokem 1990. Oznámil, že Budapešť a 23 dalších správních center země se přidaly k programu, pro které je „zelená energetika“ na prvním místě v dalším rozvoji. Podle maďarského prezidenta budou všechny případné investice nakonec rentabilní, protože ekonomice dodají šťávu. Uvedl několik příkladů technologických změn v posledních letech, které zlepšily nakládání s energií a snížily emise oxidu uhličitého, aniž by to ovlivnilo výsledek produkce, v průmyslu, vodním hospodářství a zemědělství.

Zdroj: Kossuth Rádió

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..