Írán má v současné době aktivních 3000 až 4000 centrifug k obohacování uranu. Podle íránské agentury Tasním to 12. září řekl předseda íránského parlamentu Alí Larídžání. Agentura Reuters k tomu poznamenala, že tento počet je v mezích limitu stanoveného jadernou dohodou, kterou Teherán uzavřel v roce 2015 se světovými mocnostmi.

Toto velmi zřídkavé sdělení specifických údajů o íránském jaderném programu přišlo krátce poté, co šéf íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí řekl, že Írán zvýší svou kapacitu k obohacování uranu, pokud ujednání s mocnostmi ztroskotá. Dohodu ohrozilo odstoupení USA, avšak ostatní signatáři – Británie, Čína, Francie, Německo a Rusko – stojí o její zachování.
V rámci této dohody Teherán souhlasil s omezením svého jaderného programu výměnou za zrušení části mezinárodních sankcí. Írán podle stanovených podmínek smí provozovat 5060 centrifug první generace v jaderné elektrárně v Natanzu a dalších 1044 centrifug v podzemním jaderném zařízení Fordo.
Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) měl Írán před uzavřením dohody v obou objektech v provozu kolem 20.000 centrifug. Sálehí v úterý agentuře AP řekl, že v případě ztroskotání dohody se Írán nevrátí ke stavu svého jaderného programu před jejím podpisem, nýbrž „budeme stát na vyšší pozici“. Mimo jiné tím mínil instalaci moderních, výkonnějších centrifug.
Zdroj: ČTK