Indické ministerstvo jaderné energie (DAE) 19. září oznámilo, že největší cyklotron určený pro lékařské účely (Cyclone-30) je v provozu. Cyklotron ve výzkumném centru Variable Energy Cyclotron Centre v Kalkatě bude vyrábět medicínské radioizotopy. Kromě toho z něj budou také vyvedeny svazky pro materiálový výzkum a výzkum jaderné fyziky.

jaderná energie - Indický cyklotron začal vyrábět radionuklidy - Věda a jádro (Cyclone 30 cyclotron VECC Kolkata India DAE) 1
Cyclone-30 (zdroj: WNN)

Cyklotron urychluje částice po spirálovitých drahách, které jsou mnohem delší, než v případě přímého urychlovače částic. Vytvořený svazek urychlených částic může být použitý pro lékařské, průmyslové i výzkumné účely.

Cyclone-30 dokáže urychlit svazek protonů až na energii 30 MeV. Kromě protonů je tento urychlovač schopen urychlovat také deuterony na energii 15 MeV a alfa částice na energii 30 MeV. Poprvé byly částice urychlovány v tomto měsíci, sdělilo DAE. Svazek urychlených částic byl následně použit pro produkci fluoru 18, potřebného pro výrobu fluorodeoxyglukózy (FDG) a radiofarmak používaných indickou Board of Radiation and Isotope Technology.

Produkce radioizotopů začne v polovině roku 2019, po uvedení do provozu podpůrných jaderných systémů a obdržení povolení od místního dozorného orgánu. Jakmile se začnou vyrábět kapalné terče pro produkci FDG a pevných terčů pro produkci germania 68, paladia 103 a ostatních izotopů, začne práce na studiích terčů pro produkci jodu 123.

Cyclone-30 bude vyrábět radionuklidy zejména pro východní Indii, ale bude zřejmě schopen uspokojit potřeby celé země. Dokonce bude mít potenciál vyrábět nějaké materiály pro exportní účely. Mezi tyto produkty se bude řadit germanium 68 a paladium 103. Germanium 68 slouží jako mateřský izotop galia 68, který se využívá k diagnostice rakoviny prsu. Paladium 103 se používá k léčbě rakoviny prostaty.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..