Ve Finsku před parlamentními volbami nabírá obrátky debata o účelnosti dalšího rozvoje tamní jaderné energetiky. Během působení budoucí vlády se bude řešit otázka vydání provozního povolení minimálně dvěma jaderným blokům. Uvádí to web finské státní rozhlasové a televizní společnosti Yle.

jaderná energie - Ve Finsku sílí diskuze o pokračování jádra - Ve světě (voimalaitos Fortum 1024) 1
Jaderná elektrárna Loviisa. (Zdroj: Fortum)

Elektrárna Loviisa má dva bloky typu VVER-440 spuštěné v letech 1977 a 1980, které mají v současnosti provozní povolení do let 2027 a 2030, a společnost Fortum uvádí, že do ní investuje ročně zhruba 100 milionů eur. Viceprezidentka společnosti Fortum Esa Hyvärisen uvedla, že se připravují na možnost dalšího prodloužení provozu těchto bloků. Řekla, že na konečné rozhodnutí v této otázce bude mít vliv samozřejmě i budoucí cena elektrické energie.

Finští zelení nevylučují pokračování provozu jaderných elektráren ve Finsku. Lídr Zeleného svazu Touko Aalto dříve řekl, že jeho strana nepodporuje předčasné uzavírání finských jaderných elektráren. Finští zelení považují za nejdůležitější cíl boj se změnami klimatu a počet příznivců jaderné energetiky mezi nimi stoupá.

Zdroj: Yle

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..