Sobota, 28 listopadu
Shadow

Finsko schválilo prodloužení provozu bloků Olkiluoto 1 a 2

Finská vláda včera schválil prodloužení provozu bloků Olkiluoto 1 a 2 do roku 2038. Tyto reaktory provozuje společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), která také oznámila tuto informaci.

V pozadí za 1. a 2. blokem JE Olkiluoto se nachází 3. blok typu EPR. (Zdroj: TVO)

Rozhodnutí vlády se řídí rozhodnutím dozorného orgánu, který tak učinil v květnu 2018. Dozorný orgán také ověřil bezpečnost a provozuschopnost obou bloků. TVO má odborné znalosti a zkušenosti k provozu obou bloků.

Finský jaderný dozor (STUK) také sdělil, že nakládání s použitým jaderným palivem je zajištěno provozovatelem elektrárny TVO a je „dostatečné a vhodné“.

Dva bloky pokrývají přibližně 1/6 poptávky po elektřině ve Finsku, sdělila TVO.

Po dokončení 3. bloku elektrárny Olkiluoto bude tato elektrárna dodávat 1/3 elektřiny do sítě. Jako třetí blok elektrárny je zde stavěn EPR reaktor, jehož komerční provoz je naplánován na září 2019.

Dle databáze Mezinárodní agentury pro atomovou energii disponuje první blok elektrárny Olkiluoto varným reaktorem s výkonem 880 MW, který vstoupil do komerčního provozu v roce 1979. Druhý blok této elektrárny má výkon 890 MW elektrických a do komerčního provozu přešel v roce 1982.

„Jaderná energetika je nezávislá na počasí,“ sdělil TVO. „Dohromady s obnovitelnými zdroji hraje důležitou roli v boji proti globálnímu oteplování.“

Zdroj: nucnet.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..