Finská vláda včera schválil prodloužení provozu bloků Olkiluoto 1 a 2 do roku 2038. Tyto reaktory provozuje společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), která také oznámila tuto informaci.

jaderná energie - Finsko schválilo prodloužení provozu bloků Olkiluoto 1 a 2 - Ve světě (2015 07 21 006 TVO 1024) 1
V pozadí za 1. a 2. blokem JE Olkiluoto se nachází 3. blok typu EPR. (Zdroj: TVO)

Rozhodnutí vlády se řídí rozhodnutím dozorného orgánu, který tak učinil v květnu 2018. Dozorný orgán také ověřil bezpečnost a provozuschopnost obou bloků. TVO má odborné znalosti a zkušenosti k provozu obou bloků.

Finský jaderný dozor (STUK) také sdělil, že nakládání s použitým jaderným palivem je zajištěno provozovatelem elektrárny TVO a je „dostatečné a vhodné“.

Dva bloky pokrývají přibližně 1/6 poptávky po elektřině ve Finsku, sdělila TVO.

Po dokončení 3. bloku elektrárny Olkiluoto bude tato elektrárna dodávat 1/3 elektřiny do sítě. Jako třetí blok elektrárny je zde stavěn EPR reaktor, jehož komerční provoz je naplánován na září 2019.

Dle databáze Mezinárodní agentury pro atomovou energii disponuje první blok elektrárny Olkiluoto varným reaktorem s výkonem 880 MW, který vstoupil do komerčního provozu v roce 1979. Druhý blok této elektrárny má výkon 890 MW elektrických a do komerčního provozu přešel v roce 1982.

„Jaderná energetika je nezávislá na počasí,“ sdělil TVO. „Dohromady s obnovitelnými zdroji hraje důležitou roli v boji proti globálnímu oteplování.“

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..