V podniku Orano u francouzské jaderné elektrárny Tricastin se ve skladech nahromadilo celkem 20 000 tun regenerovaného uranu, který vznikl přepracováním použitého jaderného paliva z  jaderných elektráren společnosti EDF. Před pěti roky bylo přerušeno používání této suroviny a od té doby rostlo jeho množství ve skladech o tisíc tun ročně. Nyní EDF rozhodla přikročit k dalšímu používání regenerovaného uranu. Píše o tom francouzský ekonomický deník Les Echos.

jaderná energie - EDF obnovuje přepracování použitého paliva - Palivový cyklus (nuclear power 432) 1
Jaderná elektrárna Cruas. (Zdroj: EDF)

EDF předpokládá, že čtyři 900MW bloky jaderné elektrárny Cruas budou od roku 2023 spotřebovávat 600 tun obohaceného regenerovaného uranu ročně. Od roku 2028 by se k tomuto programu měl připojit nejprve jeden 1300MW reaktor a později tři další. Realizace tohoto plánu mezi roky 2023 a 2032, která si ročně vyžádá v průměru 1300 tun regenerovaného uranu, povede ke znatelnému zmenšení zásob této suroviny.

V současnosti EDF použité jaderné palivo částečně přepracovává a vyrábí z něj palivo MOX, které používá zhruba 20 bloků z celkových 58. Regenerovaný uran musí před výrobou paliva MOX projít konverzí a dalším obohacením, což nedělá společnost Orano. Na základě výsledků tendru používá EDF služeb společností TENEX (součást ruského Rosatomu) a Urenco (patřící německým, britským a holandským akcionářům).

Zdroj: Les Echos

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..