Předběžný projekt bazénového reaktoru Yanlong (nízkoteplotního reaktoru určeného pro dálkové vytápění) byl dokončen. Včera to oznámila čínská jaderná korporace China National Nuclear Corporation (CNNC).

jaderná energie - CNNC dokončila projekt reaktoru pro dálkové vytápění - Ve světě (Yanglong heating reactor CNNC) 1
Model bazénového reaktoru Yanlong. (Zdroj: WNN)

Korporace CNNC v listopadu 2017 zahájila výzkum a vývoj svého nezávislého projektu reaktoru Yanlong, označeného jako DHR-400, určeného pro vytápění městských oblastí. Tato iniciativa vznikla krátce po projektu lehkovodního bazénového reaktoru „49-2“, vyvíjeného čínským výzkumným ústavem China Institute of Atomic Energy. Tento reaktor stabilně dodával teplo po dobu 168 hodin.

CNNC sdělila, že reaktor Yanlong , který má tepelný výkon 400 MW, byl vyvinutý na základě zkušeností s bezpečností a stabilitou provozu bazénových reaktorů za posledních 50 let. Sdělili, že Yanlong je „bezpečný ekonomický a ekologický reaktor, zaměřený na poptávku po vytápění ve městech nacházejících se v chladném podnebí“. Reaktor může být provozován s nízkými teplotami a normálním tlakem. Díky nulovému riziku tavení aktivní zóny či úniku radioaktivních látek do okolí může být postaven v zalidněných oblastech. Navíc je velmi jednoduché rozebrat a ekologicky odstranit vysloužilý reaktor. Podle CNNC představuje reaktor  Yanlong „relativně nízkou investici“.

„Jedná se o efektivní způsob zlepšení struktury čínských energetických zdrojů. Používání jaderné energie pouze k vytápění městských obydlí může snížit rostoucí tlak na zdroje energie,“ sdělila CNNC. „Tato technologie může také snížit emise skleníkových plynů, zejména jako klíčové technologické opatření v boji proti zašednutí oblohy, ke kterému dochází v severní Číně. Díky tomu může toto řešení přinést dlouhodobé výhody v oblasti životního prostředí i lidského zdraví.“

 „Reaktor může být postavený jak ve vnitrozemí, tak při pobřeží, což je opět velmi vhodné pro severní vnitrozemské oblasti. Předpokládaná doba provozu reaktoru je kolem 60 let. Co se týče nákladů, je cena tepla mnohem nižší, než cena tepla z plynu a porovnatelná s náklady na vytápění uhlím v kombinaci s elektřinou,“ dodala CNNC.

Čínská vláda považuje čisté vytápění za jednu ze svých priorit. V minulém roce vydaly orgány severních provincií Číny pokyny pro čisté vytápění v zimě. Úřad National Energy Administration vydal pětiletý plán (zahrnuje období mezi léty 2017 a 2021), který klade velký důraz na inovace technologií čistého vytápění a zvažuje zavedení jaderného vytápění.

Čínské výzkumné práce zaměřené na využití jaderného tepla začaly na začátku 80. let. Během let 1983 a 1984 ústav Institute of Nuclear Energy and Technology (INET) na Tsinghua University používal existující testovací bazénový reaktor k vytápění přilehlých budov. Mezitím byly vyvinuty další dva typy reaktorů poskytujících teplo pro vytápění. Jeden byl hluboký bazénový reaktor a druhý byl klasický s reaktorovou nádobou. INET vybrala koncept s reaktorovou nádobou jako hlavní směr budoucnosti jaderného vytápění. Výstavba experimentálního reaktoru o výkonu 5 MW tepelných (NHR5) v INET začala v roce 1986 a byla dokončena v roce 1989. Na základě provozních zkušeností s experimentálním zařízením vznikla také výkonnější demonstrační výtopna NHR200-II.

Studie proveditelnosti výstavby čínské jaderné elektrárny určené pro vytápění městských částí je zajištěna čínskou skupinou China General Nuclear a Tsinghua University. Výtopna bude využívat domácí koncept reaktoru NHR200-II, tedy nízkoteplotního jaderného reaktoru.

Malé modulární reaktory budou v budoucnu využívány nejen pro výrobu elektřiny, ale budou také poskytovat teplo, sdělil Mingguang Zheng, prezident Shanghajského výzkumného ústavu, na World Nuclear Association Symposium 2018.

Dále informoval o současném čínském využívání fosilních zdrojů pro vytápění. Ty způsobují značné znečištění ovzduší v zimě. „Abychom tomuto znečištění zabránili a zlepšili tak lidské zdraví, přikládáme velký význam jaderné energetice, zejména jaderným výtopnám.“

 Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..