Belgická vláda oznámila financování ve výši 588 milionů eur (přes 15 miliard Kč) na vývoj výzkumného jaderného reaktoru Myrrha (Multi-purpose hYbrid Research Reactor for High-tech Applications). Potvrdilo to i belgické výzkumné jaderné centrum SCK•CEN. Financování bude poskytnuto mezi léty 2019 a 2038. V první části se jedná o prostředky pro vývoj a výstavbu, od roku 2027 také na provoz zařízení.

jaderná energie - Belgie schválila 558 milionů eur pro reaktor Myrrha - Inovativní reaktory (myrrha3D 1200px 1024) 1
Vizualizace urychlovačem řízeného reaktoru Myrrha. (Zdroj: Myrte.sckcen.be)

SCK•CEN sdělilo, že financování schválené na zasedání rady ministrů 7. září 2018 bude použito k výstavbě první fáze zařízení v ústavu SCK•CEN. Výstavba urychlovačem řízeného systému Myrrha se předpokládá poblíž města Mol.

Předpokládané spuštění podkritického systému se předpokládá na rok 2026, přičemž bude vyrábět radioizotopy a podporovat základní a aplikovaný výzkum materiálů. Myrrha bude pomáhat při vývoji nových radioizotopů i při vývoji nových neinvazivních terapií proti rakovině. Reaktor bude také používán k vývoji řešení problematiky jaderného odpadu a výzkumu hlubinného úložiště.

„Návrh technologie, která je schopna významně snížit množství a radiotoxicitu vysoceaktivního jaderného odpadu, nám umožní zkrátit dobu, po kterou musí být odpad uložen z několika set tisíc let na několik staletí,“ sdělilo SCK•CEN.

Projekt reaktoru Myrrha je podporován Evropskou unií. Jedná se o přípravu projektu a výstavbu multifunkčního výzkumného centra, které bude využíváno pro výzkum jaderné fyziky, atomové fyziky, základních interakcí, fyziky pevných látek a nukleární medicíny.  

Myrrha bude první prototyp jaderného reaktoru řízeného urychlovačem. Urychlovač bude urychlovat protony na energii 600 MeV. Tento systém se skládá z urychlovače protonů, který střílí částice na spalační terč. Z toho vlivem záchytu protonů vyletují neutrony a dopují podkritický rychlý reaktor chlazený tekutou směsí olova a bismutu.

„Díky jedinečné technologii bude vyvinuta výzkumná infrastruktura, která přiláká vědce z celého světa. Budou zde školeni experti pro zvládání problematiky jaderného odpadu,“ sdělil ředitel centra SCK•CEN, Eris vanWalle.

„Tato inovativní technologie je tak bezpečnější a jednoduše řiditelná,“ informovalo SCK•CEN. „Vypnutím urychlovače částic se reaktor automaticky zastaví sám.“

Belgická vláda projekt Myrrha schválila v roce 2010 a rozhodla, že přispěje 40 % z celkových 960 milionů eur (34,6 miliardy Kč). Projekt vzniká ve spolupráci Belgie, Evropské unie a Evropské investiční banky a dalších organizací.

SCK•CEN je jedno z  největších belgických výzkumných center. Veřejná charitativní nadace získává granty od federální vlády. Granty zajišťují 45 % jejich provozních nákladů a investic. Zbylých 55 % si centrum získává samo.

Hamid Aït Abderrahim, ředitel projektu Myrrha a zástupce generálního ředitele centra SCK•CEN sdělil: „Díky podpoře naší vlády udělal projekt Myrrha velký pokrok. Rád bych poděkoval každému, kdo se nějak podílel na tomto projektu, i těm, kteří nás v něm podporovali. Podpora politických, průmyslových a místních úřadů také přispěla k tomuto úspěchu a zůstává rozhodující pro dokončení projektu.“

Zdroj: Nucnet.org, World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..