Reaktor pro testování přechodových procesů (TREAT) umístěným ve výzkumném ústavu Idaho National Laboratory (INL) a spravovaný americkým ministerstvem energetiky, dokončil první testy paliva po více jak 23leté přestávce.

jaderná energie - Americký testovací reaktor TREAT znovu ožívá - Palivový cyklus (TREAT test reactor restart 21 Sep 2018 INL) 1
Pracovníci testují palivový soubor v reaktoru po více jak dvaceti letech. (zdroj: WNN)

„18. září v 17:05 středoamerického času (9:05 našeho času) byla na pár vteřin vložena malá kapsle paliva lehkovodních reaktorů k ozáření a ohřátí do testovacího reaktoru. Tento test je označený jako návrat testovacího zařízení do provozu. Toto zařízení je velmi důležité pro Spojené státy z hlediska dalšího vývoje jaderných paliv jak pro stávající reaktory, tak pro nové generace jaderných reaktorů,“ sdělila INL.

Testovací reaktor TREAT je schopen po krátký čas vyvinout několikanásobně vyšší výkon, než klasické komerční reaktory. To umožňuje zkoumat chování paliva za extrémních podmínek, například podobných jako při nehodě jaderného zařízení. Vystavení paliva extrémním podmínkám umožní vyvinout odolnější a dlouhodobější palivo. Testování palivových souborů během přechodových procesů lze připodobnit ke crash testům automobilů, které pomohly výrazným způsobem vyvinout bezpečnostní technologie v automobilovém průmyslu.

Spojené státy byly bez takového typu reaktoru od roku 1994, kdy byl reaktor TREAT uveden pouze do pohotovostního režimu. Ke znovuspuštění tohoto reaktoru došlo v listopadu 2017. TREAT je vzduchem chlazený reaktor o výkonu 100 kW tepelných. Ve špičce je však schopen krátkodobě poskytnout až 19 GW tepelných.

První experimenty s palivem byly vykonány 18. září v rámci programu vývoje paliva ATF (Accident Tolerant Fuel), zaštítěného americkým ministerstvem energetiky. Nový typ paliva je vyvíjen pro použití v lehkovodních reaktorech. Data z těchto experimentů budou použita pro srovnání se staršími experimenty, prováděnými jak na zařízení TREAT, tak i jinde ve světě. Jejich úkolem je zjistit a ukázat výhody nové testovací aparatury a stanovit i její efektivitu.

V následujících několika týdnech bude provedeno několik dalších testů, během nichž bude ozářeno palivo, u něhož dojde ke zvýšení energie až na hranici tavení paliva. Tyto studie položí základy pro vývoj a experimenty s palivem ATF. Ty by měly začít v roce 2019 a budou zaměřeny na testování v prostředí lehké vody.

„Znovuspuštění tohoto zařízení ve Spojených státech nás udržuje na vedoucí pozici vývoje pokročilých jaderných paliv a reaktorových technologií,“ sdělila INL. Ředitel laboratoře, Mark Peters, dodal: „Z toho důvodu jsme obnovili provoz reaktoru TREAT. Ten bude sloužit k rozvoji ekonomiky, životního prostředí a národní bezpečnosti ve Spojených státech.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..