Začátkem září začal najíždět 4. blok japonské jaderné elektrárny Takahama. Sice není dalším blokem, který by obnovil provoz po dlouhé odstávce vyvolané fukušimskou havárií, ale ukazuje, že komplexním bezpečnostním hodnocením pro provozovatele v Japonsku věc nekončí a dlouhé odstávky kvůli dokladování bezpečnosti musí probíhat i nadále.

jaderná energie - 4. blok japonské JE Takahama se vrátí po čtyřech měsících do provozu - JE Fukušima (Takahama units 3 and 4 460 Kansai) 1
3. a 4. blok JE Takahama s třísmyčkovými tlakovodními reaktory od společnosti Mitsubishi Heavy Industries. (Zdroj: WNN)

Všech 48 japonských bloků bylo po havárii elektrárny Fukušima Dajiči odstaveno a čekal je různý osud. Některé zůstanou odstaveny trvale, jiné se postupně vracejí do provozu. Blok Takahama-4 začal opět vyrábět elektřinu v únoru 2016 a nyní prošel čtyřměsíční odstávkou, během níž byl kontrolován stav a bezpečnost celého zařízení.

Provedené kontroly zahrnovaly hlavní součásti jaderné elektrárny, jako jsou jaderný reaktor, systémy kontroly a řízení, chladicí systém, systémy záložního napájení a parní turbína se souvisejícím vybavením. Dodatečné kontroly se zaměřily na systémy manipulace s jaderným palivem a skladovací bazény.

Čtvrtý blok elektrárny Takahama v prefektuře Fukui, na jihozápadě Japonska, má tlakovodní jaderný reaktor o výkonu 830 MW elektrických. Do komerčního provozu byl uveden v roce 1985.

Dosud v Japonsku obnovilo po fukušimské havárii provoz osm bloků: Ohi-3, Ohi-4, Genkai-3, Sendai-1, Sendai-2, Ikata-3, Takahama-3 a Takahama-4.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..