Společnost, která zabezpečuje výstavbu prvního bloku jaderné elektrárny Hanhikivi v severozápadním Finsku, uvádí, že jejím cílem je získat stavební licenci v roce 2019 a o rok později zahájit výstavbu tohoto bloku, oznámila v dnešním e-mailu mluvčí společnosti Fennovoima zpravodajské agentuře NucNet.

jaderná energie - Zahájení výstavby prvního bloku JE Hanhikivi se očekává v roce 2020 - Nové bloky ve světě (hanhikivi havainnekuva iso) 1
Jedna z vizualizací budoucí podoby JE Hanhikivi. (Zdroj: Vihrealanka.fi)

Společnost Fennovoima, jež se stará o výstavbu Ruskem dodávaného tlakovodního reaktoru VVER s instalovaným výkonem 1 200 MW v areálu JE Hanhikivi, reagovala na nepotvrzené zprávy v ruských médiích, které uváděly, že projekt je oproti plánu opožděn.

Tiina Rytky, manažerka pro digitální komunikaci za společnost Fennovoima, prohlásila: „Víme, že se jedná o velmi náročný cíl, protože mnoho návrhových materiálů stále není dodáno bezpečnostnímu regulačnímu orgánu Stuk.“

 „Požádali jsme o aktualizaci časového harmonogramu projektu od našeho dodavatele elektrárny a výsledek očekáváme koncem letošního roku.“

Manažerka Rytky sdělila, že společnost Fennovoima využije „veškerý čas potřebný pro projektování této elektrárny“. Také doplnila: „Dáváme přednost tomu, aby projekt zabral více času nyní, než v bodě, kdy již budeme působit na staveništi s tisíci zaměstnanci.“

Podle internetových stránek společnosti Fennovoima budou celkové investiční náklady pro první blok JE Hanhikivi v rozmezí od 6,5 do 7 miliard eur. Tato částka zahrnuje počáteční náklady za elektrárnu, financování i nakládání s odpadem. Tento odhad zůstává stejný od jara roku 2014, kdy bylo provedeno původní investiční rozhodnutí, uvedla společnost Fennovoima.

Projekt jaderné elektrárny Hanhikivi je ve vlastnictví společnosti Fennovoima. RAOS Voima Oy, finská dceřiná společnost založená v roce 2014 ruskou státní jadernou korporací Rosatom, má podíl o velikosti 34 % ve společnosti Fennovoima. Ruská holdingová společnost Titan-2 je hlavním dodavatelem projektu.

Poslední časový harmonogram na internetových stránkách korporace Rosatom uvádí, že výstavba by měla začít v roce 2018, přičemž s komerčním provozem se počítá od roku 2024.

Společnost Fennovoima předložila žádost o stavební licenci v létě roku 2015.

V březnu tohoto roku společnost Fennovoima uvedla, že v loňském roce čelila výzvám při dodávání návrhové dokumentace regulačnímu orgánu, ale zůstala na správné cestě, aby v roce 2019 získala stavební licenci.

Ve své zprávě o podnikové odpovědnosti za rok 2017 společnost Fennovoima prohlásila, že po zohlednění finských požadavků a legislativy zabraly projekční práce více času, než očekával dodavatel elektrárny – společnost RAOS Project Oy, která je součástí skupiny Rosatom Group.

Podle společnosti Fennovoima bude první blok JE Hanhikivi po svém dokončení pokrývat přibližně 10 % finských energetických potřeb.

Referenční elektrárnou pro první blok JE Hanhikivi je jaderná elektrárna Leningradská II ve městě Sosnovyj Bor v Rusku. V Leningradské JE-II jsou ve výstavbě dva bloky s reaktory VVER V-491. Minulý týden korporace Rosatom uvedla, že na prvním bloku JE Leningradská II bylo dokončeno komplexní závěrečné testování.

Zdroj: NucNet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..