Sobota, 28 listopadu
Shadow

Třetí blok JE Mochovce dokončil studené testování

Na třetím bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce bylo dokončeno studené hydrostatické testování, oznámila společnost Slovenské elektrárne. Tyto testy označují první společný provoz reaktorových a pomocných systémů.

Generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne při oznamování dokončení studeného testování třetího bloku JE Mochovce. (Zdroj: WNN)

Studené funkční testy se provádějí za účelem potvrzení, zda jsou komponenty a systémy důležité pro bezpečnost správně instalovány a připraveny k provozu ve studeném stavu. Hlavním účelem těchto testů je ověřit těsnost primárního okruhu i komponent – jako jsou tlakové nádoby, potrubí a ventily jaderných i konvenčních ostrovů – a vyčistit hlavní cirkulační potrubí.

Testování třetího bloku JE Mochovce započalo v polovině července a trvalo 38 dní. Během testů byl tlak v primárním okruhu zvýšen na 13,7 MPa – což je více než 111 % normálního provozního tlaku – a teplota vzrostla na 120 °C. Parogenerátory byly také testovány v rámci sekundárního okruhu, stejně jako jejich napájení a potrubí určené pro páru při tlacích do 7,65 MPa (na 166 % normálního provozního tlaku).

Generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne Branislav Strýček přivítal dokončení studených testů a prohlásil:„Jedná se o klíčový milník, který potvrdil funkčnost všech testovaných komponent a který nás přiblížil k uvedení jaderného reaktoru do provozu.“

Francisco Morejon, ředitel projektu třetího a čtvrtého bloku JE Mochovce, sdělil: „Jsem rád, že jsme splnili časový harmonogram stanovený pro studené hydrostatické testy. Testování ukázalo vysoký profesionální přístup a připravenost týmu zodpovědného za proces uvádění bloku do provozu, stejně jako dobrou spolupráci s našimi dodavateli.“

Další etapou při uvádění bloku do provozu budou horké testy. Ty potvrdí provozuschopnost hlavního i pomocného zařízení a systémů reaktorové instalace za normálních provozních teplot a tlaků.

Mezi dodavatele jaderného ostrova patří: společnost Inžinierske stavby Košice pro stavební práce; firmy Škoda JS, Enseco a VUJE pro mechanické systémy; agentura PPA pro elektrické systémy a zařízení; a podniky Areva a Siemens pro řídicí systém. Mezi další dodavatele patří společnosti ASE, Rolls-Royce a GSE. Dodavateli konvenčního ostrova jsou podnik ZIPP pro stavební práce; firmy Škoda Power a Modrany Power pro mechanické systémy; a společnosti ČKD, PPA, Energo & Schneider, Brush SEM a Techimp pro elektrické systémy a zařízení.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce započala v roce 1986 a následně pokračovala od roku 2008 – po šestnáctileté přestávce. Oba bloky mají evoluční design založený na tlakovodním reaktoru VVER-440 V-213 s bezpečnostními vylepšeními, díky kterým splňují bloky stávající národní i mezinárodní standardy pro jadernou bezpečnost. Instalovaný výkon každého bloku činí 471 MWe, ale společnost Slovenské elektrárne uvedla, že později může dojít k navýšení jejich výkonu až na 535 MWe.

V souladu se strategickým plánem společnosti Slovenské elektrárne, který schválili její akcionáři v březnu 2017, se očekává zahájení provozu třetího bloku JE Mochovce do konce roku 2018 a pro čtvrtý blok do konce roku 2019. Tento termín je o šest let později oproti původnímu plánu. Po uvedení do provozu budou bloky schopny pokrývat přibližně 13 % slovenské poptávky po elektrické energii.

Společnost Slovenské elektrárne je vlastněna slovenskou vládou, která drží 34% podíl, a společným podnikem italské firmy Enel a soukromou českou energetickou skupinou EPH. Firma Enel, která v loňském létě prodala polovinu svého 66% podílu české energetické skupině EPH, plánuje po dokončení obou nových bloků prodat i zbývajících 33 % akcií.

Firma Enel získala v roce 2006 svůj podíl ve společnosti Slovenské elektrárne za částku 840 milionů eur, přičemž se zavázala k dokončení výstavby dvou dalších bloků v jaderné elektrárně Mochovce v rámci této transakce. Firma však v červenci 2014 spustila program pro prodej svých podílů v Rumunsku a na Slovensku – jako součást pokračujícího úsilí o snížení finančního dluhu této italské skupiny.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..