Na třetím bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce bylo dokončeno studené hydrostatické testování, oznámila společnost Slovenské elektrárne. Tyto testy označují první společný provoz reaktorových a pomocných systémů.

jaderná energie - Třetí blok JE Mochovce dokončil studené testování - Nové bloky ve světě (Mochovce 3 cold tests completed August 2018 SE) 1
Generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne při oznamování dokončení studeného testování třetího bloku JE Mochovce. (Zdroj: WNN)

Studené funkční testy se provádějí za účelem potvrzení, zda jsou komponenty a systémy důležité pro bezpečnost správně instalovány a připraveny k provozu ve studeném stavu. Hlavním účelem těchto testů je ověřit těsnost primárního okruhu i komponent – jako jsou tlakové nádoby, potrubí a ventily jaderných i konvenčních ostrovů – a vyčistit hlavní cirkulační potrubí.

Testování třetího bloku JE Mochovce započalo v polovině července a trvalo 38 dní. Během testů byl tlak v primárním okruhu zvýšen na 13,7 MPa – což je více než 111 % normálního provozního tlaku – a teplota vzrostla na 120 °C. Parogenerátory byly také testovány v rámci sekundárního okruhu, stejně jako jejich napájení a potrubí určené pro páru při tlacích do 7,65 MPa (na 166 % normálního provozního tlaku).

Generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne Branislav Strýček přivítal dokončení studených testů a prohlásil:„Jedná se o klíčový milník, který potvrdil funkčnost všech testovaných komponent a který nás přiblížil k uvedení jaderného reaktoru do provozu.“

Francisco Morejon, ředitel projektu třetího a čtvrtého bloku JE Mochovce, sdělil: „Jsem rád, že jsme splnili časový harmonogram stanovený pro studené hydrostatické testy. Testování ukázalo vysoký profesionální přístup a připravenost týmu zodpovědného za proces uvádění bloku do provozu, stejně jako dobrou spolupráci s našimi dodavateli.“

Další etapou při uvádění bloku do provozu budou horké testy. Ty potvrdí provozuschopnost hlavního i pomocného zařízení a systémů reaktorové instalace za normálních provozních teplot a tlaků.

Mezi dodavatele jaderného ostrova patří: společnost Inžinierske stavby Košice pro stavební práce; firmy Škoda JS, Enseco a VUJE pro mechanické systémy; agentura PPA pro elektrické systémy a zařízení; a podniky Areva a Siemens pro řídicí systém. Mezi další dodavatele patří společnosti ASE, Rolls-Royce a GSE. Dodavateli konvenčního ostrova jsou podnik ZIPP pro stavební práce; firmy Škoda Power a Modrany Power pro mechanické systémy; a společnosti ČKD, PPA, Energo & Schneider, Brush SEM a Techimp pro elektrické systémy a zařízení.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce započala v roce 1986 a následně pokračovala od roku 2008 – po šestnáctileté přestávce. Oba bloky mají evoluční design založený na tlakovodním reaktoru VVER-440 V-213 s bezpečnostními vylepšeními, díky kterým splňují bloky stávající národní i mezinárodní standardy pro jadernou bezpečnost. Instalovaný výkon každého bloku činí 471 MWe, ale společnost Slovenské elektrárne uvedla, že později může dojít k navýšení jejich výkonu až na 535 MWe.

V souladu se strategickým plánem společnosti Slovenské elektrárne, který schválili její akcionáři v březnu 2017, se očekává zahájení provozu třetího bloku JE Mochovce do konce roku 2018 a pro čtvrtý blok do konce roku 2019. Tento termín je o šest let později oproti původnímu plánu. Po uvedení do provozu budou bloky schopny pokrývat přibližně 13 % slovenské poptávky po elektrické energii.

Společnost Slovenské elektrárne je vlastněna slovenskou vládou, která drží 34% podíl, a společným podnikem italské firmy Enel a soukromou českou energetickou skupinou EPH. Firma Enel, která v loňském létě prodala polovinu svého 66% podílu české energetické skupině EPH, plánuje po dokončení obou nových bloků prodat i zbývajících 33 % akcií.

Firma Enel získala v roce 2006 svůj podíl ve společnosti Slovenské elektrárne za částku 840 milionů eur, přičemž se zavázala k dokončení výstavby dvou dalších bloků v jaderné elektrárně Mochovce v rámci této transakce. Firma však v červenci 2014 spustila program pro prodej svých podílů v Rumunsku a na Slovensku – jako součást pokračujícího úsilí o snížení finančního dluhu této italské skupiny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..