Tento víkend začne jaderná elektrárna zavážet palivo do reaktoru druhého bloku, který je od 29. června plánovaně odstaven kvůli výměně paliva. Energetici do reaktoru dají 163 palivových souborů. Druhý blok začne vyrábět začátkem září, o několik dní později oproti plánu, protože úpravy rotorů turbíny si vyžádají několik dní navíc. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

jaderná energie - Temelín začne o víkendu zavážet palivo do reaktoru - V Česku (o vikendu zahaji v temeline zavazeni paliva do reaktoru druheho bloku) 1
Zavážecí stroj pracující nad reaktor temelínského bloku. (Zdroj: ČEZ)

Od začátku roku vyrobil Temelín 8,57 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Odstávka prvního bloku trvala 83 dní, od prosince 2017 do začátku letošního března. Při nynější výměně paliva bude 48 souborů modernizovaných. V těchto dnech dokončují energetici kontroly bezpečnostních systémů.

Výrobce turbíny v Plzni nyní kontroluje a upravuje všechny tři nízkotlaké rotory turbíny. „Úpravy a vyvážení nízkotlakých rotorů v aerodynamickém tunelu ve výrobním závodě si vyžádají navíc několik dnů. Odladění rotorů je klíčové pro stabilní provoz a snížení pravděpodobnosti neplánovaného odstavení bloku. Místo konce srpna tak vychází připojení bloku k přenosové soustavě na začátek září,“ řekl Sviták.

Zavážení paliva potrvá asi čtyři dny, bude se dělat nonstop 24 hodin denně. Zavážecí stroj ujede během manipulací s palivem zhruba pět kilometrů. Při odstávce plánují energetici přes 10.000 činností.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Proč navíc nekolik dnů.Ono se zase na cestě něco přihodilo,nebo našla vada?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..