Konsorcium organizací, které jsou součástí ruské státní jaderné korporace Rosatom, dokončilo počáteční fázi projektu, jež zkoumá vlastnosti stárnutí jaderných palivových zbytků. Výsledky projektu budou použity při čistících pracích poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Tento projekt řídí japonský výzkumný institut Mitsubishi Research Institute (MRI) a je dotován japonskou vládou.

jaderná energie - Systém pro identifikaci poškozeného paliva v JE Fukušima Dajiči - Ve světě (fukushima) 1
Areál JE Fukušima Dajiči. (Zdroj: english.kyodonews.net)

Ruské konsorcium, vedené společností RosRAO, zahrnuje firmy JSC Techsnabexport (Tenex), Tenex-JapanCo, institut A.I. Leipunsky Institute of Physics and Power Engineering (působící jako vědecký projektový manažer) a institut Scientific Research Institute of Technical Physics and Automation (odpovědný za vývoj a výrobu neutronových detektorů). Výzkumné práce již vedly k vývoji metod umožňujících vytvářet modelové aktivní vzorky palivového odpadu z JE Fukušima Dajiči, oznámila dne 22. srpna společnost RosRAO.

Institut MRI vybral konsorcium pod vedením společnosti RosRAO na jaře roku 2017, aby provedlo studii proveditelnosti projektu pro odstranění následků nehody v prvním bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Cílem projektu je vyvinout metodu pro co nejpřesnější vyhledávání a identifikaci fragmentů paliva v areálu této elektrárny. Během první fáze byly testovány průmyslové neutronové detektory pro práci v podmínkách velmi silného záření gama. Dále byly vyvinuty a testovány přístupy pro vytváření čítačů neutronů o velikostech menších, než je krabička zápalek, a komunikační linka o délce až 60 metrů.

Nyní probíhá druhá fáze projektu. „Rozhodnutí o pokračování projektu bylo provedeno na základě výsledků výběrového řízení, kde byly také prezentovány výsledky japonských a francouzských kolegů,“ uvedla společnost RosRAO. Druhá fáze je zaměřena na vývoj automatizovaného systému pro měření neutronových a gama polí s malým korónovým počítadlem. Nový systém bude muset ukládat získané výsledky do databáze, stejně jako vytvářet trojrozměrné mapy hustoty výkonu gama i neutronového záření a určit přítomnost fragmentů paliva, jež se mají získat při demontáži nouzových napájecích jednotek z JE Fukušima Dajiči. Korporace Rosatom plánuje otestovat automatizovaný systém během podzimu. „Dokončení vývoje a testování systému je naplánováno na září letošního roku,“ doplnila společnost RosRAO.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..