Americká společnost GSE Systems dne 15. srpna oznámila, že vyhrála dva kontrakty na modernizaci simulátorů jaderných elektráren na Slovensku a v Koreji.

jaderná energie - Společnost GSE Systems zmodernizuje simulátory na Slovensku a v Koreji - Ve světě (Areál AE Mochovce 1024 1) 1
Areál slovenské JE Mochovce. (Zdroj: Slovenské elektrárne)

První kontrakt je od firmy Slovenské elektrárne pro modernizaci simulátoru třetího a čtvrtého bloku JE Mochovce, přičemž společnost GSE bude hlavním dodavatelem projektu. Firma Slovenské elektrárne dokončuje výstavbu dvou reaktorů s designem VVER-440 v jaderné elektrárně Mochovce. V roce 2009 společnost GSE vyhrála výběrové řízení na poskytnutí nového plnorozsahového simulátoru, který dodala v roce 2013.

Simulátor byl využíván pro lepší školení operátorů. Jelikož se bloky blíží ke svému uvedení do provozu, musí být simulátor zmodernizován tak, aby byl v souladu s konečným postaveným designem.

Kontrakt v hodnotě přibližně 6,5 milionu dolarů bude implementován v rámci šestnáctiměsíčního harmonogramu. Očekává se, že třetí blok JE Mochovce bude uveden do provozu v roce 2019.

Druhý kontrakt bude uzavřen s podnikem Greatus Co Ltd, jenž sídlí v Soulu – hlavním městě Jižní Koreje, pro modernizaci simulátoru druhého bloku jaderné elektrárny Kori. Vlastníkem tohoto bloku je společnost Korea Hydro & Nuclear Power. Simulátor byl postaven společnostmi GSE a Samsung Electronics v roce 1998 a jeho modernizace proběhla v roce 2006.

V rámci nového projektu budou zmodernizovány modely elektrárny na nejnovější technologie společnosti GSE, včetně simulační platformy JADE™ spolu s technologiemi RELAP5-HD®, REMARK™ a PSA-HD™ pro modelování aktivní zóny reaktoru a termohydraulických systémů, stejně jako scénářů závažných havárií. Kontrakt v hodnotě asi 1,5 milionu dolarů bude zrealizován v průběhu následujících sedmnácti měsíců.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..