Společnost FirstEnergy Solutions (FES) uvedla, že v tomto týdnu předložila federálním regulačním orgánům svůj program pro certifikovaný výcvik palivové obsluhy a její rekvalifikaci, což je poslední krok v procesu předčasného uzavření tří jaderných elektráren, které čelí finančním problémům.

jaderná energie - Společnost FirstEnergy podniká neochotný krok k uzavření tří jaderných elektráren - Back-end (David Besse NPP) 1
Jako první má být odstavena JE Davis-Besse. (Zdroj: enformable.com)

FES, obchodní společnost spadající pod podnik FirstEnergy, v březnu letošního roku oznámila, že plánuje uzavřít více než 4 GW kapacity ve státech Ohiu a Pensylvánii. Nicméně společnost uvádí, že by raději ponechala všechny dotčené jaderné elektrárny v provozu – za podpory států nebo prostřednictvím změn na velkoobchodních trzích.

Společnost má v úmyslu uzavřít jaderné elektrárny: Davis-Besse o výkonu 908 MW (Ohio); JE Perry s instalovaným výkonem 1 268 MW (Ohio); a jadernou elektrárnu Beaver Valley s výkonem 1 872 MW (Pensylvánie). Podle společnosti FES ohijské elektrárny tvoří 14 % výrobní kapacity státu a 90 % jeho kapacity bez produkce emisí.

Společnost FES hledala další možnosti pro tyto elektrárny, zatímco sama čelila finančním problémům, ale nyní podniká kroky směrem k jejich vyřazení z provozu.

Společnost FES požádala americké ministerstvo energetiky o nouzový příkaz pro zajištění návratnosti nákladů, což by umožnilo, aby elektrárny zůstaly v provozu, avšak federální vláda v této záležitosti učinila jen drobný posun. Tyto nouzové příkazy jsou neobvyklé a typicky se vydávají v reakci na přírodní katastrofy.

„Dnešní písemný návrh k dozornému orgánu Nuclear Regulatory Commission (NRC) je pro nás nezbytným milníkem, nicméně není vítaným,“ řekl ve svém prohlášení ze dne 16. srpna Don Moul, prezident a generální ředitel společnosti FES.

Plán požaduje, aby k uzavření JE Davis-Besse došlo v květnu 2020. Následně má být odstavena jaderná elektrárna Perry a první blok JE Beaver Valley v květnu 2021. Druhý blok JE Beaver Valley má být uzavřen jako poslední v říjnu téhož roku.

Prezident Moul uvedl, že společnost zamýšlí spolupracovat s představiteli států Ohio a Pensylvánie „na řešení, které umožní těmto elektrárnám i nadále přispívat k čistějšímu ovzduší a regionálnímu energetickému zabezpečení“.

Dříve v tomto roce požádala společnost FES o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11 amerického bankrotového zákona, neboť se její mateřská společnost snažila transformovat do plně regulované společnosti. Minulý měsíc korporace Exelon Corp. oznámila, že hodlá koupit maloobchodní energetické aktivity společnosti FirstEnergy Solutions za částku 140 milionů dolarů.

Zdroj: Utility Dive

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..