Pokud Spojené království a Evropská Unie nedosáhnou dohody o podmínkách Brexitu, Spojené království již nebude členem programu výzkumu a technologického rozvoje organizace Euratom ani organizace Fusion for Energy a také nebude schopno spolupracovat na projektu mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (International Thermonuclear Experimental Reactor – ITER) prostřednictvím EU, uvedla vláda dne 23. srpna.

jaderná energie - Spojené království nebude moci přispět na projekt ITER bez dohody ohledně Brexitu - Ve světě (jet) 1
Tokamak JET. (Zdroj: Efda.org)

V dokumentu o jaderném výzkumu – bez dohody ohledně Brexitu – vláda Spojeného království prohlásila, že se zavázala pokračovat v domácím výzkumu a dalších mezinárodních partnerstvích, aby si Spojené království udrželo svoji „celosvětově vedoucí pozici“ v této oblasti.

Dokument uvádí, že Spojené království je na cestě k uzavření bilaterální dohody o jaderné spolupráci s „klíčovými prioritními partnery“ před Brexitem v březnu roku 2019. Tento krok umožní pokračující, neomezený civilní rozvoj jaderného obchodu a spolupráce v oblasti jaderného výzkumu s těmito zeměmi.

Spojené království však již nebude členem organizace Fusion for Energy, která je odpovědná za poskytnutí příspěvku EU na nadnárodní fúzní projekt ITER ve Francii.

To znamená, že se britské podniky nebudou moci ucházet o zakázky pro projekt ITER.

Vláda Spojeného království však dne 23. srpna prohlásila, že bude ochotna diskutovat o příležitostech pro britské vědce, společnosti a instituce na spolupráci při „tomto zlomovém experimentu“.

Vláda také uvedla, že v případě, že nebude uzavřena žádná dohoda, bude i nadále poskytovat finanční prostředky na svůj podíl na tokamaku Joint European Torus (Jet) až do konce roku 2020 – pod podmínkou, že Evropská komise do té doby prodlouží provozní smlouvu tohoto tokamaku.

Tokamak Jet je v současné době světově největším experimentem pro udržení plazmatu. Toto zařízení se nachází v centru Culham Centre for Fusion Energy v anglickém hrabství Oxfordshire.

Evropská komise sdělila, že chce prodloužit provozní smlouvu tokamaku Jet do roku 2020, ale zatím nebylo přijato konečné rozhodnutí.

Britská agentura Atomic Energy Agency považuje experimenty tokamaku Jet za klíčové pro podporu výstavby a plánování projektu ITER.

Když skončí provozní smlouva tokamaku Jet, vláda Spojeného království je ochotna „projednat možnosti jeho udržení v provozu, a to až do konce jeho životnosti“, doplnila vláda.

Zdroj: NucNet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..