Speciální potápěči dokončili svůj úkol v bazénech paliva na jaderné elektrárně Sizewell A. Sizewell A je britská elektrárna, která byla 31. prosince 2006 odstavena a nyní na ní probíhá decommissioning. Potápěči, které chránila před účinky záření voda v bazénech s palivem, úspěšně odstranili kaly a ušetřili tak prostor ve všech 35 úložných skladovacích pozicích v levém bazénu vyhořelého paliva na elektrárně Sizewell A. Jednalo se přibližně o dvouměsíční úkol. Před samotným odstraněním radioaktivních kalů ze dna bazénů navíc odřízli přibližně 100 tun nadbytečných zařízení.

jaderná energie - Speciální potápěči dokončili práce s radioaktivním odpadem na elektrárně Sizewell A - Zprávy (Diver at Sizewell A) 1
Potápěč v bazénu použitého paliva na elektrárně Sizewell A (zdroj: world-nuclear-news.org)

„Standardní čištění bazénů použitého paliva se provádí pomocí dálkově ovládaného zařízení, které odstraní radioaktivní kaly a jiné odpady z radioaktivní vody. Kaly jsou přes speciální systémy zachycovány jako plynné aerosoly a obezřetně dekontaminovány. Tento proces je pomalý a při jeho provádění je potenciální riziko ozáření pracovníků,“ sdělila společnost Magnox Sites.

„Používáním inovativní podvodní dekontaminační technologie je míra ozáření pracovníků až 20x nižší, jak v případě dekontaminace přes vzduch,“ dodala. Vylepšený proces má také mnohem menší dopad na životní prostředí a přírodu, je rychlejší, efektivnější a díky tomu také lacinější.

Další fáze prací je zaměřena na vysbírání odpad z bazénů, a poté je bezpečně uložit a chránit před možným rozptýlením. Práce jsou rozvrženy tak, aby byly bazény vyčištěné a prázdné na konci roku 2019.

Skupina 12 potápěčů se speciálním výcvikem byla dodána společností Underwater Construction UK. Jejich první ponoření do radioaktivních vod proběhlo na elektrárně Dungness A v roce 2016 a na Sizewell A se přesunuli v říjnu 2017.

Sizewell A byla plynem chlazená elektrárna typu magnox. Její dva bloky, každý s výkonem 210 MW elektrických, dodávaly proud od roku 1966 až do 2006. Vyvážení paliva začalo v roce 2009, kdy bylo palivo pouze vyvezeno z reaktoru do bazénů s vyhořelým palivem a následně pečlivě skládáno do přepravních kontejnerů. V těchto kontejnerech bylo palivo později převezeno do přepracovacího závodu Sellafield. Poslední kontejner byl do Sellafieldu převezen v srpnu 2014.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..