Malé modulární reaktory (SMR) mohou získat dotace ve stejné výši, jako pobřežní větrné elektrárny, sdělila nezávislá finanční skupina jmenovaná vládou Spojeného království.

jaderná energie - SMR mohou v UK dostat stejné dotace jako pobřežní větrné elektrárny - Inovativní reaktory (rolls royce SMR 01 1 740) 1
Vizualizace bloku se středním reaktorem od společnosti Rolls-Royce. (Zdroj: Rolls-Royce)

Dotace, která by zahrnula smlouvu ohledně rozdílu výkupních cen elektřiny a garantovala by její minimální výkupní hodnoty, by mohla pomoci komercializovat vznikající jaderný průmysl malých modulárních reaktorů ve Spojeném království, sdělila expertní skupina, zaměřující se na malé modulární reaktory Expert Finance Working Group.

Skupina dodala, že vláda může vybrat projekty na základě obchodní připravenosti a nepreferovat tak náhodný projekt. Deník Financial Times sdělil, že by to mohlo být považováno za ránu pro společnost Rolls Royce, která nedávno varovala před ukončením svého projektu vývoje malého modulárního reaktoru. Důvodem ukončení jejich projektu jsou právě problémy s vládními dotacemi a dlouhodobou podporou.

Skupina byla založena v únoru 2018, aby radila, jakým způsobem vybírat projekty, které by mohly zvýšit investice do jaderného průmyslu Spojeného království.

V červnu sdělila vláda, že analýzy provedené pracovní skupinou ukazují, že Spojené království má dobré předpoklady pro vývoj prvního SMR reaktoru, jehož charakteristiky by mohly přilákat soukromé investory.

Podle výzkumného centra Spojeného království Nuclear Manufacturing Research Center naznačuje modelování počátečních nákladů, že SMR reaktory nebudou poskytovat významně lacinější elektřinu, než jakou mohou nabídnout velké jaderné elektrárny.

Studie proveditelnosti z roku 2014, provedená národní laboratoří, dává nejlepší odhad ceny kolem 80 liber (2274 Kč) za MWh, což není o moc vyšší cena, než jaká byla garantována elektrárně Hinkley Point C.

Ačkoliv Rolls Royce sdělil, že jejich cílem jsou ceny elektřiny ze SMR reaktoru kolem 60 liber (1705 Kč) za MWh.

Vláda Spojeného království vyjádřila svou podporu vývoje domácího SMR reaktoru v rozpočtovém plánu roku 2016. Téhož roku také spustila soutěž s hlavním cílem nalézt nejlepší návrh pro výstavbu ve své zemi. V rámci soutěže byly zkoumány koncepty generující až 300 MW elektrických, které je možné vyrábět ve fabrikách jako modulární reaktory. Minimálně 40 % všech nákladů by mělo být utraceno za tovární výrobu všech dílů, nikoliv za práci na staveništích.

Soutěž byla ukončena v prosinci 2017, kdy inženýři publikovali sérii technickoekonomických hodnocení modulárních reaktorů.

Vláda od té doby spustila program pro podporu vývoje studie proveditelnosti projektu SMR. Detaily financování projektu byly oznámeno v červnu. Rozpočet zahrnuje 44 milionů liber (1,25 miliardy Kč) na platy výzkumníků, vývoj a celkovou podporu vývoje pokročilého SMR reaktoru pro Spojené království.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..