V Rusku byl předložen návrh na výstavbu jaderného reaktoru, určeného pro „spalování“ radionuklidů z použitého jaderného paliva. Vzniknout má v podniku Gornochimičeskij kombinat (GCHK, součást Rosatomu) v Železnogorsku (Krasnojarský kraj). Provoz takového reaktoru by mohl vyřešit řadu ekologických otázek spojených s jadernou energetikou.

jaderná energie - Rusko rozjíždí projekt solného reaktoru - Inovativní reaktory (54cac38084155 advanced fission 01 0411) 1
Principiální schéma reaktoru chlazeného solemi. (Zdroj: Popularmechanics.com)

Zakázka podniku GCHK byla udělena výzkumnému ústavu Kurčatovskij institut (také součást Rosatomu), což plyne z webu, na který Rosatom umisťuje informace o výběrových řízeních. Cílem zakázky je vypracovat koncepci reaktoru, na základě níž pak bude probíhat detailnější projektování.

 

K čemu nový reaktor?

Přepracování použitého jaderného paliva a jeho mnohonásobné využití je jedním z klíčových úkolů a zároveň obrovskou výzvou, které dnes čelí celosvětová jaderná energetika a jejíž význam zatím jen roste vzhledem k narůstajícímu počtu nových bloků. Jedná se o velmi komplikovaný proces, jehož hlavním výstupem má být odpad, který je co nejméně radioaktivní, a separace využitelných látek (především uranu a plutonia). V Rusku je speciální pozornost věnována palivu z reaktorů VVER-1000, které slouží ve většině bloků postavených podle ruských technologií.

Zatím byl v Železnogorsku vybudován zkušební závod na zpracování použitých palivových kazet z reaktorů VVER-1000. Zatím jde jen o demonstrační zařízení a v blízkém horizontu mají být jeho kapacity rozšířeny do průmyslového měřítka.

Velkou výzvou zpracování použitého paliva, která dosud nebyla zvládnuta, jsou takzvané minoritní aktinidy – dlouhožijící radioaktivní izotopy americia, curia a neptunia, které představují hlavní zdroj radiotoxicity jaderného odpadu. Nový reaktor je určen právě k jejich „spalování“, podle projektové informace bude využívat chlazení tekutými solemi kovů (fluoridy). Jejich výhodou oproti jiným systémům je v mnoha ohledech vyšší bezpečnost a to, že nepotřebují některé prvky, nutné u klasických chlazení.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..