Pracovníci Rosatomu provedli zkoušky aktivní zóny, která může být provozována bez výměny paliva po celou dobu životnosti jaderné ponorky. S odkazem na výroční zprávu za rok 2017 společnosti OKBM Afrikantov (součást struktury Rosatomu) to uvádí RIA Novosti.

jaderná energie - Rosatom vytvořil „věčný“ jaderný reaktor pro jaderné ponorky - Jádro na moři (1497174045) 1
Ponorka Jaseň, která se řadí ke 4. generaci ruských jaderných ponorek. (Zdroj: RIA Novosti)

Aktivní zóna se nachází v jádru reaktoru, obsahuje jaderné palivo a probíhá v ní řízená řetězová štěpná reakce. V případě jaderných ponorek jde o reaktory s tepelným výkonem do 200 MW. Z těchto reaktorů potom konstrukčně vycházejí reaktory pro jaderné ledoborce a plovoucí jadernou elektrárnu a jsou vyvíjeny i jejich suchozemské verze, které spadají do dnes populární skupiny malých modulárních reaktorů. To znamená, že by nová technologie mohla promluvit i do mírové oblasti využívání jaderné energie.

„Byl dokončen vývoj, výroba a mezioborové zkoušky dvou aktivních zón mobilních reaktorů. První z nich je optimalizovaná aktivní zóna pro jaderné ponorky 4. generace, jejíž palivová kampaň je stejně dlouhá jako doba do středních oprav plavidla. Druhá je v ruském měřítku unikátní a kampaň je shodná s životností plavidla,“ uvádí výroční zpráva za rok 2017 zveřejněná společností OKBM Afrikantov, která v rámci Rosatomu vyvíjí reaktory pro námořní použití.

Životnost jaderných ponorek dosahuje zhruba 30 let, v případě jaderných ledoborců, které používají podobné reaktory, je situace složitější a závisí na míře jejich využívání. Zatímco starší plavidla vydržela v provozu přes dvacet let, u současných ledoborců se počítá s až 36letým provozem. Z důvodu jejich dobrého technického stavu byl totiž jejich provoz prodloužen z původních 100 000 hodin na 200 000. Využití ledoborců je však sezónní a nutnost pravidelné výměny paliva u nich není překážkou, protože několik měsíců v roce stojí v domovském přístavu, kde podstupují údržbu.

„Věčná“ aktivní zóna by měla velký ekonomický význam u malých energetických reaktorů, které mají potenciál v odlehlých oblastech nepřipojených k jednotné přenosové soustavě. Jde například o Čukotku, kam míří plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov stavěná Rosatomem. V této oblasti panují velmi nízké teploty a výpadky výroby elektřiny proto představují problém. Jadenrý reaktor, který by byl schopen podstupovat většinu údržby za provozu a odstaven výjimečně k provedení rozsáhlejších oprav by přinesl zvýšení energetické bezpečnosti regionu a lepší ekonomickou návratnost projektu.

Skupinu jaderných ponorek 4. generace tvoří třídy Borej a Jaseň, které jsou ve službě od roku 2013. Základ ruské flotily jaderných ponorek však dosud tvoří především ponorky 3. generace. Jaderné ledoborce jsou v současnosti v provozu čtyři a nyní probíhá výstavba trojice ledoborců nové generace, která je nahradí.

Zdroj: RIA Novosti, Rosatomflot, OKBM Afrikantov

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..