První blok jaderné elektrárny Leningradská II v severozápadním Rusku je nyní připraven pro komerční provoz, oznámila dne 22. srpna společnost Rosenergoatom po dokončení závěrečných testů při uvádění do provozu.

jaderná energie - První blok JE Leningradská II je připraven na vstup do komerčního provozu - Nové bloky ve světě (Leningrad II unit 1 Rosatom) 1
První blok JE Leningradská II. (Zdroj: WNN)

Spouštění nového leningradského bloku započalo dne 8. prosince loňského roku, kdy byly do aktivní zóny reaktoru vloženy první palivové soubory. Reaktor byl 6. února přiveden na minimální regulovatelný výkon a jeho připojení k rozvodné síti se uskutečnilo 9. března.

Blok vstoupil do „experimentálního průmyslového provozu“ na konci března, kdy pracovníci postupně zvyšovali jeho výkon na úroveň 40 %, 50 %, 75 %, 90 % a 100 % jeho výrobní kapacity. Na každé úrovni výkonu byla prováděna série testů.

Společnost Rosenergoatom – provozovatel této elektrárny a dceřiný podnik ruské státní jaderné korporace Rosatom – dne 22. srpna oznámila dokončení finálního testu při uvádění do provozu, který zahrnoval povoz reaktoru VVER-1200 na nominálním výkonu po dobu 15 dnů. Do konce pilotního provozu vyrobil první blok JE Leningradská II více než 2,2 TWh elektrické energie.

Vladimir Pereguda, ředitel této elektrárny, prohlásil: „Úspěšné dokončení testů při uvádění prvního bloku do provozu potvrdilo jeho technickou připravenosti pro komerční provoz.“ „Výsledky závěrečného komplexního testu ukázaly stabilní provoz všech hlavních i pomocných zařízení, bezpečnostních systémů reaktoru a jejich plnou připravenost na výrobu elektřiny v souladu s projektem.“ Také doplnil: „Dokončili jsme tento úkol dva měsíce před plánovaným termínem a považujeme tento milník za skvělý úspěch celého týmu.“

Připravenost bloku pro vstup do komerčního provozu musí nyní potvrdit ruský regulační úřad Rostechnadzor. Konečné rozhodnutí o připravenosti reaktoru pro komerční provoz bude učiněno přijímací komisí společnosti Rosenergoatom.

Stávající Leningradská jaderná elektrárna disponuje čtyřmi bloky s reaktory RMBK-1000 v provozu, zatímco JE Leningradská II bude obsahovat celkem čtyři bloky s reaktorovým designem VVER-1200.

Očekává se, že první blok Leningradské jaderné elektrárny vstoupí do komerčního provozu před koncem letošního roku a bude druhým spuštěným reaktorem VVER-1200 v pořadí – po šestém bloku Novovoronžské JE, u kterého se tak stalo v roce 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..