Kanadský jaderný dozor Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC) oznámil 8. srpna, že vydává nové provozní povolení pro elektrárenskou společnost Ontario Power Generation (OPG). Ta jí umožní provozovat jadernou elektrárnu Pickering ještě dalších 10 let. Plánovaný provoz elektrárny je až do roku 2024. Nyní elektrárna v elektrárně běží šest reaktorů typu CANDU a další dva jsou permanentně odstavené. Do sítě dodává přibližně 3100 MW elektrických.   

jaderná energie - Prodloužení licence pro JE Pickering až do roku 2028 - Ve světě (Pickering Plant Candu Canada OPG) 1
Jaderná elektrárna Pickering (zdroj: WNN)

OPG požádala v srpnu 2017 CNSC o licenci pro šest bloků jaderné elektrárny, ihned poté, co společnost v roce 2016 získala vládní povolení k provozu až do roku 2024. Elektrárna tak zajistí spolehlivou dodávku bezemisní elektřiny po dobu provádění údržby v jaderné elektrárně Darlington. První bloky elektrárny Pickering by tak měly být uzavřeny v roce 2020, půjde o 1. a 4. blok. Následovat je budou 5. až 8. blok v roce 2024. Bloky 2 a 3 jsou již odstaveny od roku 1997.

CNSC sdělila své rozhodnutí po dvoudílném veřejném slyšení, které proběhlo na začátku tohoto roku. Po uzavření budou až do roku 2028 následovat další aktivity zaměřené na dekontaminaci a zabezpečení elektrárny. Provoz jakéhokoliv bloku po roce 2024 by vyžadovalo další licenční řízení, dodali zástupci společnosti OPG.

Nová licence pro elektrárnu bude v platnosti od 1. září 2018 do 31. srpna 2028. CNSC také povolila společnosti provoz 5. až 8. bloku až do 295 000 ekvivalentních hodin plného výkonu (cca 33,65 let na plném výkonu).

Generální ředitel společnosti OPG, Jeff Lyash, sdělil, že společnost byla velmi potěšena rozhodnutím dozorného orgánu, které může ušetřit zákazníkům i spotřebitelům elektřiny až 600 milionů kanadských dolarů (10,25 miliardy Kč). Kromě peněžní stránky věci je také nadále zaměstnáváno na 7500 pracovníků napříč celou provincií Ontario.

„Dnešní rozhodnutí odráží naši nepřetržitou snahu a investice do zlepšení stávající kondice elektrárny Pickering i jejího personálu. Chceme zajistit bezpečný a spolehlivý provoz až do roku 2024,“ sdělil.

Provincie Ontario disponuje celkem 18 provozovanými jadernými bloky. Osm reaktorů je na elektrárně Bruce, 4 na Darlington a 6 na Pickering. Jaderná energetika vyrábí 60 % elektřiny v provincii. Ve čtyřech blocích elektrárny Darlington probíhá nyní několikaletá údržba, jejíž náklady jsou v hodnotě 12,8 miliardy kanadských dolarů (218,5 miliardy Kč). Druhý blok elektrárny má být znovuuveden do provozu až v roce 2026. Šest z osmi bloků v elektrárně Bruce je nutné také rekonstruovat. Program rekonstrukce je naplánován od roku 2020 a počítá se s náklady kolem 13 miliard kanadských dolarů (222 miliard Kč).

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..