Podle vyjádření Tadeusze Skobela, náměstka ministra energetiky, se předpokládá, že by dlouho očekávaná aktualizace polského jaderného programu měla být schválena polskou vládou do konce tohoto roku.

jaderná energie - Polská vláda schválí do konce tohoto roku aktualizovaný jaderný plán - Nové bloky ve světě (polishnukeplants) 1
Lokality pro vybudování první polské jaderné elektrárny. (Zdroj: Forbes)

V květnu roku 2018 informoval polský ministr energetiky o tom, že ministerstvo přijalo aktualizovaný program a předalo ho vládě k dokončení.

Skobel byl citován místními médii, že rozhodnutí o zahájení veřejného výběrového řízení za účelem výběru poskytovatele jaderné technologie bude přijato až poté, co vláda určí model financování výstavby a provozu navrhované jaderné elektrárny.

Dále Skobel uvedl, že environmentální a seizmické průzkumy probíhají ve dvou lokalitách: poblíž sousedních obcí Lubiatowo a Kopalino spadajících pod obec Choczewo a ve vesnici Żarnowiec spadající pod obec Krokowa. Obě oblasti se nacházejí v severním Pomořansku – západně od města Gdaňsk.

Průzkumné práce provádí společnost Polska Grupa Energetyczna Energia Jądrowa 1 (PGE EJ1), státem vlastněný subjekt odpovědný za přípravu a vývoj projektu první jaderné elektrárny v Polsku. Očekává se, že tyto práce budou dokončeny do roku 2019, doplnil Skobel.

Polsko zahájilo svůj národní jaderný program v roce 2014. Tento program zahrnoval vybudování jaderné kapacity až 6 GW do roku 2035.

Krátce poté – na konci roku 2015 – současná polská vláda oznámila, že program aktualizuje, avšak stále odsouvá konečný termín kvůli nejistotě týkající se modelu financování projektu.

Zdroj: NucNet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..