Pondělí, 26 října
Shadow

Polská vláda schválí do konce tohoto roku aktualizovaný jaderný plán

Podle vyjádření Tadeusze Skobela, náměstka ministra energetiky, se předpokládá, že by dlouho očekávaná aktualizace polského jaderného programu měla být schválena polskou vládou do konce tohoto roku.

Lokality pro vybudování první polské jaderné elektrárny. (Zdroj: Forbes)

V květnu roku 2018 informoval polský ministr energetiky o tom, že ministerstvo přijalo aktualizovaný program a předalo ho vládě k dokončení.

Skobel byl citován místními médii, že rozhodnutí o zahájení veřejného výběrového řízení za účelem výběru poskytovatele jaderné technologie bude přijato až poté, co vláda určí model financování výstavby a provozu navrhované jaderné elektrárny.

Dále Skobel uvedl, že environmentální a seizmické průzkumy probíhají ve dvou lokalitách: poblíž sousedních obcí Lubiatowo a Kopalino spadajících pod obec Choczewo a ve vesnici Żarnowiec spadající pod obec Krokowa. Obě oblasti se nacházejí v severním Pomořansku – západně od města Gdaňsk.

Průzkumné práce provádí společnost Polska Grupa Energetyczna Energia Jądrowa 1 (PGE EJ1), státem vlastněný subjekt odpovědný za přípravu a vývoj projektu první jaderné elektrárny v Polsku. Očekává se, že tyto práce budou dokončeny do roku 2019, doplnil Skobel.

Polsko zahájilo svůj národní jaderný program v roce 2014. Tento program zahrnoval vybudování jaderné kapacity až 6 GW do roku 2035.

Krátce poté – na konci roku 2015 – současná polská vláda oznámila, že program aktualizuje, avšak stále odsouvá konečný termín kvůli nejistotě týkající se modelu financování projektu.

Zdroj: NucNet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..