Uzavření jediného bloku jaderné elektrárny Duane Arnold je naplánováno na konec roku 2020, bylo oznámeno poté, co společnost Alliant Energy a vlastník NextEra Energy Resources souhlasily zkrátit provozní povolení elektrárny o 5 let, sdělily 27. července obě společnosti.

jaderná energie - Permanentní odstavení jaderné elektrárny v Iowě na konci roku 2020 - Ve světě (Duane Arnold USA BWR NextEra Energy) 1
Jaderná elektrárna Duane Arnold (zdroj: world-nuclear-news.org)

V JE Duane Arnold je v provozu jeden varný reaktor s výkone 615 MW elektrických. Jeho provoz začal v roce 1975 a nyní má licenci k provozu až do roku 2025. Jedná se tak o jediný jaderný reaktor ve státě Iwova a podle institutu US Nuclear Energy pokrývá 9,2 % výroby elektřiny v celém státu, což odpovídá 19 % elektřiny z bezemisních zdrojů. Podle zdrojů elektrárna generuje 255 milionů dolarů (5,57 miliardy Kč) v ekonomice Iowy a 514 milionů dolarů (11,23 miliard Kč) v národní ekonomice. Kromě toho každoročně platí 3 miliony dolarů (65,5 milionů Kč) na daň z nemovitosti.

Společnost NextEra již oznámila, že očekává odstavení po uplynutí stávajícího povolení v roce 2025. V lednu tohoto roku sdělil na konferenci NextEra Energy‘s 2017 ředitel finanční kanceláře John Ketchum, že je velmi nepravděpodobné, že by hlavní zákazník, Alliant Energy, chtěl prodloužit stávající povolení k provozu. Finanční příspěvek z provozu elektrárny do společnosti NextEra byl a v následujících letech má být zanedbatelný.

Obě společnosti se nyní dohodly na zkrácení stávající provozní licence o 5 let výměnou za výplatu 110 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) od společnosti Alliant v září 2020. Toto rozhodnutí podléhá schválení rady Iowa Utiity Board. Nové dohody, zahrnující výstavbu 4 větrných elektráren o výkonu 360 MW elektrických, vlastněných společností NextEra – a které nahradí dosluhující jadernou elektrárnu, budou stát 250 milionů dolarů (5,46 miliardy Kč). Výstavba již byla schválena. Společnosti tvrdí, že ušetří zákazníkům společnosti Alliant Energy přibližně 300 milionů dolarů (6,55 miliardy Kč) na cenách elektřiny za dalších 21 let provozu po odstavení jaderné elektrárny.

„Možné uzavření jaderné elektrárny Duane Arnold je složitým rozhodnutím, jelikož je v ní zaměstnáno na 500 vysoce kvalifikovaných mužů i žen, kteří dohlížejí a provozují jednu z nejspolehlivějších jaderných elektráren v zemi,“ sdělil prezident a generální ředitel společnosti NextEra Energy, Armando Pimentel. Dodal, že: „Několik set pracovních pozic“ může zůstat na elektrárně „po mnoho dalších let, aby se zabránilo zdlouhavému procesu vyřazování elektrárny z provozu.

NextEra Energy Resource’s plánuje investice do stávajících a nových obnovitelných zdrojů energie v hodnotě 650 milionů dolarů (14,2 miliardy Kč) do konce roku 2020. Z toho bude 250 milionů dolarů (5,46 miliardy Kč) použito na zvýšení výkonu stávajících větrných elektráren. Dodali, že také hodnotí životaschopnost výstavby bateriového systému, či elektrárny na zemní plyn.

NextEra také uvedla, že organizace pro regionální distribuci elektřiny Midcontinent Independet System Operator a státní dozor pro jadernou energii budou informováni o záměru permanentně odstavit elektrárnu „ve vhodnou dobu“.

Minoritní vlastník elektrárny Duane Arnold, Central Iowa Power Cooperative (CIPCO) uvedl, že je znepokojen krátkodobými nepříznivými účinky na mnohé spotřebitele elektrických korporací a obcí Iowy, plynoucí z předčasného uzavření elektrárny. CIPCO vlastní 20 % elektrárny a nyní dodává 35 % energetického portfolia. Dalších 37 % dodávají uhelné elektrárny a zbylých 27 % je rozděleno mezi fotovoltaické, větrné, vodní a plynové elektrárny.

Vyměnit jednu třetinu našeho portfolia nejde přes noc. Generální ředitel CIPCA, Bill Cherrier, dodal, že oznámení NextEry představuje „příležitost prozkoumat další zdroje energie“.

Dodal: „Dnes je náš energetický mix z více jak 60 % bezemisní. Jaderná energetika je klíčovou součástí našeho snažení o bezemisní a přitom diverzní energetiku“.

„Duane Arnold je v tomto státě přes 40 let cenným ekonomickým motorem. Uznáváme však rozhodnutí NextEry o předčasném uzavření jaderné elektrárny.“

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..