Dozorný orgán Spojených států Nuclear Regulatory Commission (NRC) dokončil finální verzi hodnocení vlivu demontáže obohacovacího závodu na životní prostředí. Vyřadit se má obohacovací závod Lead Centrifuge Facility (LCF) společnosti Centrus Energy Corporation. Hodnocení vlivu dopadlo úspěšně, s konečným verdiktem: „Bez významného vlivu“.

jaderná energie - NRC objasňuje plán na vyřazení obohacovacího závodu s centrifugami - Palivový cyklus (ACP cascade Centrus 2) 1
Kaskáda 120 odstředivek společnosti Centrus Energy Corporation, v provozu do roku 2016 v oblasti Piketonu. (Zdroj: WNN)

LCF je umístěno v Portsmouthském obohacovacím závodě s difuzními kolonami Portsmouth Diffusion Plant, ve státě Ohio. Jednalo se o demonstrační projekt, který měl ukázat účinnost obohacování pomocí plynných odstředivek. Následně po demonstraci měl být vystavěn celý obohacovací závod včetně veškerého vybavení. Prototypová kaskáda začala pracovat v srpnu 2006.

Na začátku roku 2016 dokončilo obohacovací zařízení Centrus úspěšné tři roky demonstračního provozu všech 120 pokročilých odstředivek. Díky tomu byl prokázán spolehlivý a dlouhodobý provoz těchto zařízení ve stávajících podmínkách. V březnu tohoto roku společnost oznámila záměr NRC ohledně trvalého ukončení provozu a dále informovala o záměru dekontaminovat a rozebrat celé LCF. Americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo v září 2015, že nebudou již dále finančně podporovat provoz odstředivek, jelikož potřebná data z tohoto demonstračního závodu byla úspěšně získána.

Společnost Centrus dotázala v květnu 2016 NRC ohledně odstranění obohacovací kapacity z licence LCF, čímž by se celému zařízení snížily provozní povinnosti i náklady. NRC ověřila, že veškerý plyn v podobě UF6 byl odstraněn, a tak mohla být veškerá zařízení označena jako podpůrné vybavení a odeslána mimo místo závodu k důkladnému uložení.

LCF společnosti Centrus, dceřiné společnosti American Centrifuge Operating, v lednu podala žádost NRC o povolení rozebrání zařízení. To zahrnuje kritéria na uvolnění radioaktivity a návrh konečného vzhledu lokality, pro ověření, že zbytková úroveň kontaminace bude nižší, než limity povolené dozorným orgánem. Toto schválení je potřebné pro dokončení procesu decommissioningu zařízení LCF, ukončení jejich provozní licence a případné budoucí uvolnění lokality a její navrácení původnímu majiteli.

Hodnocení životního prostředí dozorným orgánem NRC a jeho závěry, že navržený plán významně neovlivní místní kvalitu životního prostředí, byly zveřejněny 1. srpna ve Federálním registru Spojených států.

Přestože konečný americký obohacovací závod nebyl postaven, pokračoval Centrus v zajišťování inženýrských a experimentálních prací na technologii odstředivek. Tyto práce byly prováděny pod společným kontraktem ministerstva energetiky a národních laboratoří v Oak Ridge. Projekt měl podpořit domácí technologie obohacování uranu ve Spojených státech. Hlavní podpora měla být zaměřena na budoucí národní bezpečnost a potřeby energetického zabezpečení.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..