V ústavu Imperial College v Londýně vyšel nový článek poukazující na nutnou potřebu jaderných elektráren. Bez nových jaderných elektráren hrozí, že uzavírání vysloužilých bloků povede k významnému ústupu od politiky snižování emisí, sdělili výzkumníci na ústavu Imperial College v Londýně prostřednictvím předběžné zprávy.

jaderná energie - Nemůžeme spoléhat pouze na obnovitelné zdroje bez jaderných elektráren, informují výzkumníci - Životní prostředí (IMPERIAL ICL ExhibRdEntrance 120 tojpeg 1417791202195 x1) 1
Ilustrační obrázek Imperial College v Londýně (zdroj: .imperial.ac.uk)

Jaderná energetika je největším zdrojem nízkouhlíkové elektřiny ve vyspělých zemích a druhým největším zdrojem nízkouhlíkové elektřiny (hned po vodních elektrárnách) celosvětově, uvedli výzkumníci z Grantamova institutu na  Imperial College, prostřednictvím zprávy Climate Change and Environment.

V zemích s omezenými možnostmi vodní energetiky jsou jaderné elektrárny jednou z možností nízkouhlíkové energetiky, která navíc nezávisí na lokálním podnebí. Z dokumentu vyplývá, že Francie, která silně závisí na jaderné energetice, dokázala velmi intenzivně snížit své emise do ovzduší, dokonce až na polovinu průměru vyspělých zemí. Naopak v Německu, kde se rozhodli vyřazovat jaderné elektrárny a nahrazovat je starými uhelnými zdroji, je situace opačná.

„Skutečně, nemůžeme spoléhat na různorodost obnovitelných zdrojů bez potřeby stabilní dodávky výkonu v síti. Takový poskytují například jaderné elektrárny,“ znělo v závěru dokumentu. Pokud má však jaderná energetika potenciál zajistit spolehlivou nízkouhlíkovou elektřinu, „průmysl bude nucen vymyslet spolehlivé řešení jaderných elektráren, spojené se snižováním nákladů na výstavbu, času výstavby a zvýšení flexibility provozu elektráren“.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..