BGE – německá státní společnost zabývající se likvidací radioaktivního odpadu – spolupracuje s institutem Federal Institute for Geosciences and Natural Resources (BGR) na výběrovém řízení pro národní hlubinné úložiště, sdělila společnost BGE.

Podle prohlášení budou společnost BGE a institut BGR, který poskytuje vědecké poradenství vládě, spolupracovat rovněž na správě stávajících úložišť odpadu, včetně lokalit Asse, Konrad a Morsleben.
Tato dohoda zůstane platná až do dokončení procesu výběru vhodného místa pro konečné úložiště, sdělila společnost BGE.
Podle dohody bude institut BGR provádět výzkum a vývoj ve prospěch společnosti BGE, uvádí prohlášení.
Jako potenciální konečné úložiště byl zkoumán solný důl Gorleben v oblasti dolního Saska v severním Německu.
V roce 2000 bylo zavedeno bývalou správou sociálních demokratů a strany zelených moratorium na vyhodnocení solného dolu Gorleben. To však skončilo v roce 2010 a znovu se začalo s průzkumem této lokality.
Na konci roku 2012 byla však práce znovu přerušena, aby byl umožněn politický kompromis o výběru lokality. Solný důl Gorleben je stále otevřen, ale je zabezpečen, a nebude vyloučen z jakéhokoli nového procesu výběru vhodné lokality pro úložiště.
Společnost BGE byla založena v roce 2016 a je zodpovědná za nalezení možných lokalit pro úložiště radioaktivního odpadu – mimo stávajícího prozatímního úložiště v lokalitě Gorleben.
Zdroj: NucNet