BGE – německá státní společnost zabývající se likvidací radioaktivního odpadu – spolupracuje s institutem Federal Institute for Geosciences and Natural Resources (BGR) na výběrovém řízení pro národní hlubinné úložiště, sdělila společnost BGE.

jaderná energie - Německá společnost spolupracuje s federálním institutem na výběru lokality pro úložiště - Back-end (gorleben) 1
Úložiště v lokalitě Gorleben. (Zdroj: thetimes.co.uk)

Podle prohlášení budou společnost BGE a institut BGR, který poskytuje vědecké poradenství vládě, spolupracovat rovněž na správě stávajících úložišť odpadu, včetně lokalit Asse, Konrad a Morsleben.

Tato dohoda zůstane platná až do dokončení procesu výběru vhodného místa pro konečné úložiště, sdělila společnost BGE.

Podle dohody bude institut BGR provádět výzkum a vývoj ve prospěch společnosti BGE, uvádí prohlášení.

Jako potenciální konečné úložiště byl zkoumán solný důl Gorleben v oblasti dolního Saska v severním Německu.

V roce 2000 bylo zavedeno bývalou správou sociálních demokratů a strany zelených moratorium na vyhodnocení solného dolu Gorleben. To však skončilo v roce 2010 a znovu se začalo s průzkumem této lokality.

Na konci roku 2012 byla však práce znovu přerušena, aby byl umožněn politický kompromis o výběru lokality. Solný důl Gorleben je stále otevřen, ale je zabezpečen, a nebude vyloučen z jakéhokoli nového procesu výběru vhodné lokality pro úložiště.

Společnost BGE byla založena v roce 2016 a je zodpovědná za nalezení možných lokalit pro úložiště radioaktivního odpadu – mimo stávajícího prozatímního úložiště v lokalitě Gorleben.

Zdroj: NucNet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..