První parogenerátor byl vyzdvižen na své místo ve třetím bloku jaderné elektrárny Karáčí, která se nachází v Pákistánu, a to za použití vylepšené verze „předběžné“ stavební metody, oznámila čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

jaderná energie - Na třetím bloku JE Karáčí proběhla instalace prvního parogenerátoru - Nové bloky ve světě (Karachi 3 steam generator plant construction Pakistan CNNC) 1
Instalace parogenerátoru v areálu JE Karáčí. (Zdroj: WNN)

Společnost CNNC uvedla, že její nová metoda s využitím E-konstrukce pro „otočení“ komponenty může zvýšit účinnost a bezpečnost, stejně jako snížit pracnost a pravděpodobnost lidského pochybení – ve srovnání s tradiční instalací pomocí „pevných podpěr“. Tato technika dále zlepšuje bezpečnost a úspornost „předběžné“ stavební metody – kde je hlavní zařízení reaktoru instalováno předtím, než proběhne umístění kopule kontejnmentu – kterou společnost CNNC poprvé použila u reaktoru tohoto typu ve druhém bloku JE Karáčí.

Proces přípravy, nasměrování a vyzdvižení parogenerátoru do reaktorové budovy třetího bloku jaderné elektrárny Karáčí trval pouze pět hodin.

Druhý a třetí blok JE Karáčí jsou prvním nasazením čínské technologie tlakovodního reaktoru Hualong One mimo Čínu, přičemž budování druhého bloku započalo v roce 2015 a výstavba třetího bloku byla zahájena o rok později. Komerční provoz obou bloků je naplánován na rok 2021, respektive rok 2022. Tyto bloky dohromady přidají dalších 2 322 MWe do existující pákistánské jaderné výrobní kapacity, která nyní činí 1 355 MWe. Stávající jadernou flotilu tvoří pět provozovaných jaderných bloků: malý těžkovodní reaktor v JE Karáčí a čtyři čínské tlakovodní reaktory v jaderné elektrárně Chashma. Výstavba třetího reaktoru Hualong One s instalovaným výkonem 1 161 MWe je plánována v JE Chashma.

Čtyři reaktory s designem Hualong One – také označovaným jako HPR1000 – se staví v Číně. Očekává se, že třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang (pchin-jin: Fangchenggang) i pátý a šestý blok JE Fu-čching (pchin-jin: Fuqing) vstoupí do komerčního provozu v letech 2019 až 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..