Byla zahájena instalace lapače aktivní zóny – pasivního bezpečnostního systému – pro první blok jaderné elektrárny Rooppur v Bangladéši, oznámila ruská státní jaderní korporace Rosatom.

jaderná energie - Na prvním bloku JE Rooppur probíhá instalace lapače aktivní zóny - Nové bloky ve světě (Ostrovets 2 core catcher July 2014 Rosatom) 1
V JE Rooppur probíhá instalace lapače aktivní zóny. (Zdroj: WNN)

Lapač aktivní zóny je zařízení zajišťující zachycení roztaveného materiálu z aktivní zóny – koria – reaktoru v nepravděpodobném případě jejího roztavení. Toto zařízení zabraňuje úniku materiálu z budovy kontejnmentu. První takové zařízení bylo instalováno v čínské jaderné elektrárně Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), která byla vybudována Ruskem.

„Jedná se o unikátní systém ochrany jaderné elektrárny a první velké zařízení, které je instalováno v reaktorové budově,“ řekl Alexander Khazin, senior vicepresident zámořských projektů korporace Rosatom. „Toto zařízení váží asi 200 tun. Podle časového harmonogramu bude instalace dokončena za šest měsíců,“ doplnil.

V JE Rooppur, jež se nachází na východním břehu řeky Gangy 160 km od hlavního města Dháka, se staví dva bloky ruského designu VVER-1200 s instalovaným výkonem 1 200 MWe.

Korporace Rosatom v únoru roku 2011 podepsala dohodu o výstavbě dvou reaktorů s instalovaným výkonem 1 000 MWe v JE Rooppur pro bangladéšskou komisi Bangladesh Atomic Energy Commission (BAEC). Počáteční smlouva o projektu – v hodnotě 12,65 miliardy dolarů – byla podepsána v prosinci roku 2015. Bangladéšský regulační úřad Bangladesh Atomic Regulatory Authority vydal v červnu roku 2016 první licenci pro lokalitu jaderné elektrárny Rooppur, což umožnilo zahájit předběžné lokální práce, včetně geologických průzkumů.

V listopadu roku 2017 se uskutečnilo odlití prvního betonu pro základy prvního bloku JE Rooppur, zatímco pro druhý blok proběhl tento milník v minulém měsíci.

Reaktory budou používat „jedinečnou kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, které zajistí maximální stabilitu vůči vnějším i vnitřním faktorům,“ uvedla korporace Rosatom.

Reaktorový design VVER-1200 byl již použit ve druhém bloku Novovoronežské JE nacházející se v Rusku, kde první blok s tímto designem – evolučně vyvinutý z technologie VVER-1000 – vstoupil do komerčního provozu v únoru minulého roku. JSC AtomStrojExport, dceřiná společnost korporace Rosatom, je generálním dodavatelem stavby.

Očekává se, že první blok jaderné elektrárny Rooppur zahájí provoz v roce 2023. Druhý blok téže elektrárny by ho měl následovat o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..