Montáž hlavního turbínového vybavení byla dokončena na druhém bloku Leningradské II elektrárny, umístěné na severozápadě Ruska. Tento krok byl dokončen podle plánů, sdělila ruská státní jaderná korporace Rosatom.

jaderná energie - Na druhém bloku Leningradské II elektrárny bylo instalováno turbínové vybavení - Nové bloky ve světě (Leningrad II 2 turbine) 1
Turbína Leningradské II elektrárny (zdroj: world-nuclear-news.org)

Stator turbíny, separátory, přehříváky, odvzdušňováky, kondenzátor a nízkotlaké i vysokotlaké mezipřihříváky byly namontovány na své místo, upřesnil Rosatom. Dále došlo k zarovnání hřídele turbíny a uvedení tří jeřábů do provozu. Strojovna disponuje celkem čtyřmi platformami pro turbínu a celková plocha strojovny je 25000 m2, na této ploše je umístěno přibližně 5000 tun potrubí a asi 4000 různých kohoutů, šoupátek či ventilů.

Práce, které nyní budou pokračovat, jsou zaměřeny na montáž nízkoproudého elektrického zařízení, jeho izolaci a uvádění do provozu. V další fázi výstavby budou nataženy inženýrské sítě. Celkem bude ve strojovně každého bloku umístěno 71 technologických systémů.

Alexandr Chebotarev, vedoucí výstavby elektrárny, sdělil, že pracovníci se již naučili spolupracovat a jejich efektivita se zvýšila díky zkušenostem z výstavby prvního bloku téže elektrárny. Ten je nyní v konečné fázi uvádění do provozu.

„Tohle nám umožňuje nejen plánovat, ale v některých oblastech také zkrátit dobu výstavby,“ sdělil. Stávající Leningradská elektrárna disponuje čtyřmi RBMK-1000 reaktory, zatímco v Leningradské II elektrárně budou instalovány 4 bloky pokročilých VVER-1200.

První blok Leningradské II elektrárny je druhým VVER-1200 reaktorem v provozu. První model tohoto reaktoru byl uveden do provozu jako šestý blok Novovoroněžské elektrárny v roce 2016. Slavnostní ceremonie při zahájení spouštění prvního bloku Leningradské II elektrárny začaly 8. prosince minulého roku zavezením prvních palivových souborů do reaktoru. 6. února tohoto roku byl reaktor bezpečně přiveden na minimální kontrolovatelný výkon a 9. března došlo k připojení do sítě. K závěrečné fázi uvádění do provozu došlo 26. března.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

jaderná energie - Bazénové reaktory – úvod - Nové bloky ve světě (Pennsylvania State University Reactor 1024x907 1) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..