Bylo zahájeno zakládání paliva do aktivní zóny čtvrtého bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan) v čínské provincii Ťiang-su (pchin-jin: Jiangsu) – před uvedením tohoto bloku do provozu – oznámila ruská jaderná korporace Rosatom. Ruskem dodaný reaktor s designem VVER-1000 má být podle plánu v provozu do konce letošního roku.

jaderná energie - Na čtvrtém bloku JE Tchien-wan probíhá zakládání paliva - Nové bloky ve světě (Tianwan 4 fuel loading ASE) 1
Na čtvrtém bloku JE Tchien-wan právě probíhá zakládání paliva. (Zdroj: WNN)

Po schválení ze strany čínského regulačního úřadu National Nuclear Safety Administration byl dne 25. srpna v 19:15 místního času založen do aktivní zóny čtvrtého bloku JE Tchien-wan první ze 163 palivových souborů. Korporace Rosatom uvedla, že po založení všech palivových souborů budou na bloku prováděny práce pro jeho uvedení do provozu. Reaktor bude následně přiveden na „minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu“, přičemž následně dojde k zahájení výroby elektřiny.

 „Dnes bylo dosaženo významného milníku ve výstavbě čtvrtého bloku jaderné elektrárny Tchien-wan,“ prohlásil Alexej Bannik, ředitel pro čínské projekty skupiny ASE Group. „Založení paliva je počátkem procedur pro dosažení první kritičnosti bloku. Čtvrtý blok poté vstoupí do spouštěcí fáze, ve které bude připojen k čínské rozvodné síti. Do konce roku plánujeme dokončit všechny hlavní etapy, a to v souladu s časovým harmonogramem.“

První část JE Tchien-wan – první a druhý blok – byla postavena na základě dohody o spolupráci mezi Čínou a Ruskem z roku 1992. První beton byl odlit v říjnu 1999 a tyto bloky byly uvedeny do provozu v červnu 2007, respektive září 2007.

Druhá část JE Tchien-wan – bloky číslo 3 a 4 – je podobná jako první část této elektrárny, přičemž sestává ze dvou bloků s reaktory AES-91 VVER-1000 navržených společností Gidropress a dodaných korporací Rosatom. První beton pro třetí blok byl odlit v prosinci 2012, zatímco výstavba čtvrtého bloku započala v září 2013. Třetí blok dosáhl první kritičnosti dne 29. září 2017 a do rozvodné sítě byl připojen 30. prosince. Tento blok vstoupil do komerčního provozu 15. února letošního roku, kdy dokončil demonstrační provoz při nominálním výkonu, který trval 100 hodin. Očekává se, že čtvrtý blok vstoupí do komerčního provozu v březnu příštího roku.

Výstavba třetí části JE Tchien-wan – pátého a šestého bloku – byla původně naplánována na začátek roku 2011. Po nehodě z března roku 2011, jež se udála v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, však čínská vláda pozastavila schvalování nových jaderných projektů, včetně projektu pro tyto dva bloky.

Poslední pětiletý plán vyzval ke zrychlení výstavby třetí část JE Tchien-wan. Čínská státní rada schválila dne 16. prosince 2015 výstavbu pátého a šestého bloku této elektrárny – oba s technologií ACPR1000 a instalovaným výkonem 1 080 MWe. První bezpečnostní beton pro pátý blok byl odlit dne 27. prosince 2015, zatímco pro šestý blok se tak stalo 7. září následujícího roku. Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) počítá s tím, že oba bloky zahájí komerční provoz do konce roku 2021.

Rusko a Čína podepsaly dne 8. června čtyři dohody, jež zahrnovaly i výstavbu dvou reaktorů VVER-1200 – jako sedmého a osmého bloku JE Tchien-wan. Kromě toho budou vybudovány dva bloky se stejnou technologií v nové jaderné elektrárně Sü-ta-pao (pchin-jin: Xudabao) v provincii Liao-ning (pchin-jin: Liaoning).

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněna a provozována korporací Jiangsu Nuclear Power Corporation, což je společný podnik společností CNNC (50% podíl), China Power Investment Corporation (30 % akcií) a Jiangsu Guoxin Group (20% podíl).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..