Jižní Korea, jejíž vláda plánuje snížit podíl jaderné energie ve státním energetickém mixu, je „jedním z předních světových dovozců energie“ a spoléhá na tyto dovozy, aby pokryla přibližně 98 % své spotřeby fosilních paliv v důsledku nedostatečných vnitrostátních zdrojů, uvádí zpráva americké vládní agentury Energy Information Administration (EIA).

jaderná energie - Jižní Korea jako jeden z předních dovozců energie - Ve světě (wolsong) 1
První blok JE Wolsong, k jehož uzavření má dojít v roce 2022. (Zdroj: interfaxenergy.com)

Fosilní elektrárny představují téměř dvě třetiny výroby elektrické energie v Jižní Koreji, zatímco podíl jaderných elektráren je skoro třetinový.

Podle zprávy má růst podíl obnovitelné energie, a to na základě vládních iniciativ a cílů v rámci energetického plánu.

V roce 2016 se prostřednictvím fosilních paliv vyrobilo přibližně 65 % elektřiny v Jižní Koreji, zatímco 30 % elektřiny pocházelo z jaderné energie a více než 5 % bylo vyprodukováno z obnovitelných zdrojů (jež zahrnují i vodní elektrárny), říká zpráva.

Uhelná energie patří mezi zdroje pokrývající základní zatížení. Uhlí je dominantním fosilním palivem používaným k výrobě elektrické energie. Druhým největším zdrojem výkonu je energie získávaná ze zemního plynu. Ropné produkty vytvářejí jen „velmi malé množství energie“.

Ve zprávě se také uvádí, že jaderná energie, která je rovněž zdrojem pro pokrytí základního zatížení, v krátkodobém horizontu zvýší kapacitu – díky elektrárnám, které jsou již ve výstavbě. Do roku 2030 však vláda zamýšlí snížit závislost země na výrobě elektřiny z uhlí a jaderné energie ve prospěch obnovitelné energie a zemního plynu.

Nový energetický plán země vyzývá ke snížení podílu jaderné energetiky z 30 % na 24 %. Tento krok bude částečně kompenzován obnovitelnými zdroji energie, jejichž podíl se zvýší na 20 %, a podíl zemního plynu zůstane v roce 2030 na 19 %.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) má Jižní Korea flotilu 24 jaderných bloků v komerčním provozu, přičemž další čtyři jsou ve výstavbě.

Společnost Korea Hydro & Nuclear Power ukončí provoz prvního bloku své jaderné elektrárny Wolsong, protože jeho provozní licence skončí v roce 2022. Společnost také zrušila stavební plány pro čtyři nové reaktory – v rámci vládního úsilí o omezení využívání jaderné energetiky.

Zpráva agentury EIA dále říká, že zhruba 7,9 GW kapacity má být do roku 2030 uzavřeno, a to v souladu s vládní politikou, jež neobnovuje licence pro starší jaderné reaktory.

Přestože se Jižní Korea historicky spoléhala na jadernou energii jako na významnou část svého energetického mixu, veřejný postoj se stal negativním – v návaznosti na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011 a na několik případů padělaných licencí pro komponenty v některých již existujících jihokorejských jaderných elektrárnách v roce 2012, dodává zpráva.

Zdroj: NucNet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..