Plány na rozšíření jaderné výrobní kapacity v Jihoafrické republice prostřednictvím výstavby nových jaderných elektráren s instalovaným výkonem až 9 600 MW byly přerušeny minimálně do roku 2030, oznámila vláda.

jaderná energie - Jihoafrická republika odkládá plány na nové jaderné elektrárny - Ve světě (Koeberg1 e1495694614703) 1
Jediná jaderná elektrárna v Jihoafrické republice – JE Koeberg. (Zdroj: esi-africa.com)

Při dnešním zveřejnění dlouho očekávaného návrhu energetického plánu ministr energetiky Jeff Radebe prohlásil, že jaderná výrobní kapacita zůstane do roku 2030 na úrovni 1 860 MW, což znamená, že se nebudou konat žádné změny ohledně stávající kapacity.

JE Koeberg – jediná jaderná elektrárna v Jihoafrické republice – disponuje dvěma výrobními bloky s tlakovodními reaktory, které jsou v komerčním provozu od roku 1984 a 1985. Jejich produkce představuje 2,5 % z celkové výroby elektrické energie v zemi.

Ministr Radebe sdělil, že v příštím desetiletí bude klíčová obnovitelná energie s další přidanou kapacitou v hodnotě 8 100 MW z větrných elektráren, 5 670 MW ze solární energetiky a 2 500 MW z vodních elektráren. Také informoval o navýšení výrobní kapacity uhelných elektráren o 1 000 MW a elektráren využívajících zemní plyn o 8 100 MW.

V návrhu plánu se uvádí, že spotřeba elektřiny je o 30 % nižší, než se předpokládalo při poslední aktualizaci plánu, která proběhla v roce 2010.

V plánu se dále píše, že byla provedena podrobná „analýza technické, nákladové a ekonomické prospěšnosti“ ostatních technologií vyrábějících čistou energii – jako je technologie čistého spalování uhlí (clean coal technology) a jaderná energetika – ale neposkytuje žádné další podrobnosti.

Jihoafrická vláda tento plán schválila dne 18. srpna letošního roku a následně byl dnes zveřejněn pro veřejné připomínky a konzultace.

Zdroj: NucNet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..