Dnes ráno uvedli energetici do provozu reaktor ve druhém bloku jaderné elektrárny Temelín. Elektřinu chce skupina ČEZ v tomto bloku začít vyrábět během tohoto týdne. Blok je mimo provoz kvůli plánované výměně paliva a kontrolám od 29. června. Tyto informace dnes sdělil ČTK temelínský tiskový mluvčí Marek Sviták. Od začátku letošního roku vyrobila JE Temelín 9,2 TWh elektrické energie.

jaderná energie - JE Temelín spustila druhý blok, výroba začne v tomto týdnu - V Česku (08 temelin) 1
JE Temelín (Zdroj: ČEZ)

Reaktor byl nastartován personálem krátce po 8. hodině. Jeho spouštění probíhá pozvolna. Postupně se snižuje koncentrace kyseliny borité v reaktoru. Jakmile je dosaženo určité úrovně, nastává štěpná reakce, vysvětlil mluvčí.

Dále doplnil: „Aktuálně je výkon reaktoru pod jedním procentem a připravuje se první část testů. Jimi fyzici ověřují správnost zavezení paliva nebo účinnost regulačních tyčí.“ První část testů bude trvat přibližně den, následně bude výkon reaktoru pozvolna zvyšován a proběhne další testování.

Ředitel elektrárny Jan Kruml prohlásil: „Velmi pečlivě budeme sledovat turbínu, na které byl velký rozsah prací. Nelze tedy vyloučit, že ještě před připojením bloku dojde k jejímu vyvažování. To jsou všechno věci, které mají vliv na termín připojení bloku.“

Odstávka prvního bloku této elektrárny zabrala celkem 83 dní, přičemž probíhala od prosince minulého roku do začátku letošního března. První temelínský blok je nyní v provozu na plném výkonu.

Jaderná elektrárna Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku, její produkce pokrývá 20 % domácí spotřeby. Skupina ČEZ spustila elektrárnu v prosinci roku 2000. Vloni elektrárna vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím její nejvyšší roční výroba. Elektřina z této elektrárny by stačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..