Čtyři z největších japonských provozovatelů a stavitelů jaderných elektráren započali rozhovory o potenciálním partnerství v oblasti atomové energie, zatímco se toto odvětví snaží o obnovení po nehodě, která se udála před sedmi lety v JE Fukušima Dajiči, uvedl zdroj dne 22. srpna.

jaderná energie - Japonské jaderné energetické společnosti v rozhovorech o alianci - Ve světě (inspirational fukushima daiichi nuclear power plant design beautiful reviews around fukushima daiichi nuclear power plant) 1
JE Fukušima Dajiči se významně podepsala na reputaci jaderné energetiky. (Zdroj: nevadanscleanenergy.org)

Společnosti Tokio Electric Power Holdings Inc (Tepco), Hitachi Ltd, Toshiba a Chubu Electric Power Co Inc podepsaly počáteční dohodu, která se bude rozvíjet v rámci diskuzí, uvedl zdroj pro agenturu Reuters. Tento zdroj odmítl být citován, protože nebyl oprávněn mluvit s médii.

Noviny Nikkei o den dříve informovaly, že společnosti zahájily jednání o alianci, která by se nejprve zaměřila na vyřazení starých reaktorů z provozu.

Spolupráce by mohla být rozšířena i na výstavbu a údržbu jaderných elektráren – s kroky, které pravděpodobně povedou k rozsáhlé přeměně jaderného průmyslu v Japonsku, uvedly noviny Nikkei.

„Na domácím území má smysl spolupracovat. Čtyři bilance jsou lepší než jedna, pokud jde o jaderná rizika,“ prohlásil Tom O’Sullivan, zakladatel energetického poradenství Mathyos Japan.

Na dotaz agentury Reuters všechny čtyři společnosti uvedly, že mají pravidelná jednání mezi sebou, stejně jako s dalšími provozovateli a staviteli jaderných elektráren. Společnost Hitachi popřela podrobnosti obsažené ve zprávě novin Nikkei o plánech ohledně vyřazování reaktorů z provozu a výstavbě nových bloků.

Japonský jaderný sektor poskytoval zhruba 30 % dodávek elektřiny v zemi – předtím, než v březnu 2011 došlo k cunami a zemětřesení, které způsobily roztavení paliva v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, již vlastní společnost Tepco.

Tato nehoda zdůraznila regulační a průmyslové nedostatky a obrátila veřejnost proti jaderné energii, přičemž všechny reaktory musejí znovu získat licenci od nového regulačního orgánu, a to na základě splnění přísnějších bezpečnostních norem.

Zatímco devět reaktorů znovu zahájilo provoz, společnosti musely utratit miliardy dolarů za modernizace a dodávky alternativních paliv k výrobě elektřiny ve třetí největší ekonomice světa.

To vedlo k výzvám, aby vláda převzala provoz jaderných elektráren a reorganizovala průmysl, který má 10 provozovatelů jaderných elektráren.

Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) podporuje plány ohledně partnerství, sdělila zpráva novin Nikkei, která citovala neznámý oficiální výrok: „Je nyní nemožné, aby byla soukromá společnost v podnikání sama za sebe.“

Úředník z ministerstva METI odmítl komentovat jednání mezi soukromými společnostmi a popřel, že by ministerstvo vedlo kroky ohledně kontaktování agentury Reuters, u nichž by odmítlo být citováno.

Útlum japonského energetického průmyslu, který vyvolala nehoda v JE Fukušima Dajiči, již vedl k tomu, že společnosti Tepco a Chubu spojily své podnikání se zaměřením na energii z fosilních paliv do podniku JERA, který má v dubnu příštího roku dokončit převzetí jejich majetku pro výrobu elektřiny z uhlí, plynu a ropy.

Tepco a Chubu, dvě ze tří největších japonských společností, ještě neobnovily provoz žádného jaderného bloku a setkávají se s výrazným odporem od místního obyvatelstva k jakémukoli restartování.

Obě společnosti používají stejnou technologii varného reaktoru dodanou společnostmi Toshiba a Hitachi, které stavěly všechny jejich jaderné bloky.

Před fukušimskou nehodou mělo Japonsko v provozu 54 reaktorů. V jejím důsledku společnosti oznámily své plány na trvalé vyřazení devíti bloků z provozu – mimo šesti reaktorů v JE Fukušima Dajiči, kde postupují dekontaminační práce.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..