Indická vláda 8. srpna oznámila, že podíl domácích soukromých firem při výstavbě tamních jaderných elektráren bude růst a že v budoucnu budou realizovat většinu dodávek. Vláda již zahájila program zvyšování lokalizace pro těžkovodní a lehkovodní reaktory.

jaderná energie - Indická vláda tlačí na vyšší lokalizaci výstavby JE - Nové bloky ve světě (stavba 740) 1
Betonáž základů 3. bloku JE Kudankulam, které bylo zahájeno v červnu 2017. (Zdroj: Rosatom)

Pro domácí typ těžkovodních reaktorů bude soukromý sektor dodávat komponenty a služby v oblastech stavebních prací, výroby a montáže komponent, potrubí, elektrotechniky, řídicích systémů, dopravy a poradenství. „V případě lehkovodních reaktorů, které jsou v Indii budovány ve spolupráci se zahraničními partnery, bude indický soukromý sektor dodávat část komponent a stavebních prací. Domácí podíl v těchto elektrárnách bude růst velmi výrazně,“ řekl parlamentu Jitendra Singh, který stojí v čele Úřadu pro atomovou energii.

Místní podíl ve dvou blocích jaderné elektrárny Kudankulam s reaktory VVER-1000, kterou staví Rosatom, dosahuje 20 %. Dva nové bloky jsou nyní ve výstavbě a výstavba dalších dvou je smluvně podložena. V případě 5. a 6. bloku má lokalizace dosáhnout 50 %. Náklady na 3. a 4. blok byly stanoveny na 6 miliard dolarů (zhruba 136 miliard korun) a na výstavbu 5. a 6. bloku bylo vyčleněno 7,5 miliardy dolarů (přibližně 170 miliard korun).

I přes program lokalizace dodávek vláda jasně stanovila, že nepřipustí soukromý sektor k výrobě elektřiny pomocí jádra. „V současnosti neuvažujeme o nabídce vpustit soukromý sektor do oblasti provozování jaderných elektráren,“ zdůraznil Singh. Všechny indické jaderné elektrárny provozuje státní korporace Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL).

Zdroj: Neimagazine.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..