Rada společnosti Oglethorpe Power, spolumajitele stavebního projektu pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle, bude do konce září hlasovat o tom, zda bude pokračovat v projektu v návaznosti na zveřejnění zvýšení nákladů na projekt.

jaderná energie - Hlasování společnosti Oglethorpe o budoucnosti JE Vogtle - Nové bloky ve světě (Vogtle workers USA July 2018 Georgia Power) 1
Stavební práce v areálu JE Vogtle. (Zdroj: WNN)

Po vyhlášení bankrotu ze strany firmy Westinghouse v březnu roku 2017 provedli spolumajitelé projektu JE Vogle – společnosti Georgia Power (45,7% podíl), Oglethorpe Power (30 % akcií), MEAG Power (22,7% podíl) a město Dalton (1,6 % akcií) – komplexní přezkum nákladů před svým rozhodnutím o dokončení dvou bloků s technologií AP1000. Na základě této analýzy společnost Oglethorpe v loňském létě stanovila svůj rozpočet na tento projekt ve výši 7 miliard dolarů, včetně částky 490 milionů dolarů jako rezervu pro případ nutnosti na úrovni společnosti.

Od rozhodnutí setrvat v projektu pokračovaly práce na staveništi pod projektovým vedením společnosti Southern Nuclear, která je stejně jako firma Georgia Power dceřinou společností podniku Southern Company. Současné zkušenosti podniku Southern Nuclear s tímto projektem – spolu se sjednanými subdodavateli – vedly k revidovaným odhadům nákladů, řekl dne 16. srpna investorům v konferenčním hovoru prezident a generální ředitel společnosti Oglethorpe Mike Smith.

Nyní se očekává, že kapitálové náklady pro tento projekt vzrostou o zhruba 1,5 miliardy dolarů, přičemž podíl společnosti Oglethorpe na tomto zvýšení se odhaduje na 450 milionů dolarů. Rezerva pro případ nutnosti v hodnotě 490 miliard dolarů, která je vyčleněna v sedmimiliardovém rozpočtu společnosti Oglethorpe, by tento nárůst nákladů pokryla, ale přitom by se téměř úplně vyčerpala, řekl Smith. Společnost proto analyzuje potřebu zvýšit svoji rezervu pro tento projekt. Společnost Oglethorpe očekává, že v případě pokračování projektu bude muset zvýšit svůj rozpočet pro JE Vogtle v rozmezí od 7,25 do 7,5 miliardy dolarů, sdělil Smith.

Vzhledem k tomu, že nárůst celkového rozpočtu pro projekt jaderné elektrárny Vogtle přesáhl 1 miliardu dolarů, překročil prahovou hodnotu pro projekt Project Adverse Event (PAE) – na základě podmínek smlouvy Joint Ownership Agreement v rámci projektu JE Vogtle. Rozhodnutí společnosti Georgia Power, které se uskutečnilo dříve v tomto měsíci, neusilovat o navrácení svého podílu na posledním zvýšení nákladů prostřednictvím komise Georgia Public Service Commission je také prahem v rámci projektu PAE, doplnil Smith. Podle podmínek dohody o vlastnictví musejí nyní všichni spoluvlastníci projektu hlasovat o pokračování projektu. Pokud má výstavba pokračovat, majitelé musejí být pro alespoň z 90 %.

Rada společnosti Oglethorpe očekává, že do konce září proběhne hlasování o projektu PAE, prohlásil Smith, přičemž poznamenal, že projekt JE Vogtle nadále dosahuje dobrého pokroku. Také uvedl, že se u obou bloků neočekává změna naplánovaných termínů uvedení do provozu – tzn. listopad 2021 pro třetí blok JE Vogtle a listopad 2022 pro čtvrtý blok. Poznamenal, že výstavba čtvrtého bloku měla prospěch ze „získaných zkušeností“ z budování třetího bloku – s vylepšeními v rámci „všech metrik v celém rozsahu“ pro čtvrtý blok ve srovnání s blokem třetím. „Pokud se chystáte dokončit třetí blok této elektrárny, dává naprostý smysl dokončit i blok čtvrtý,“ doplnil.

Společnost Oglethorpe v loňském roce obdržela od amerického ministerstva energetiky podmíněný závazek poskytnout další úvěrovou záruku ve výši 1,6 miliardy dolarů na tento projekt, pro nějž již zajistila půjčku ve výši 3 miliardy dolarů. Podmíněný závazek vyprší koncem září, sdělila finanční ředitelka Betsy Higgins. „Předpokládáme, že budeme hledat prodloužení dodatečného závazku … za předpokladu, že spolumajitelé budou hlasovat pro pokračování projektu,“ dodala.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogle jsou jedinými novými jadernými bloky, které se v USA v současné době budují. Výstavba třetího bloku započala v březnu 2013 a čtvrtý blok se staví od listopadu téhož roku. Od vybudování dvou bloků s technologií AP1000 v lokalitě JE VC Summer v Jižní Karolíně bylo upuštěno v srpnu roku 2017.

Reaktory AP1000 se v současné době staví také v Číně, kde nyní u dvou bloků – první bloky jaderných elektráren San-men a Chaj-jang (pchin-jin: Haiyang) – proběhlo jejich připojení k rozvodné síti. Druhý blok JE San-men nyní dosáhl první kritičnosti, zatímco na druhém bloku jaderné elektrárny Chaj-jang probíhá zakládání paliva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..