Americká strojírenská firma Bechtel bude řídit výstavbu navrhované jaderné elektrárny Wylfa Newydd ve Walesu, a to na základě smlouvy podepsané s britskou dceřinou společností podniku Hitachi – společností Horizon Nuclear Power.

jaderná energie - Firma Bechtel povede projekt JE Wylfa Newydd - Nové bloky ve světě (Horizon Bechtel Hitachi contract signing August 2018 Horizon) 1
Podpis smluv pro projekt JE Wylfa Newydd. (Zdroj: WNN)

Oznámení, že firma byla jmenována vedoucím projektovým dodavatelem, přichází pouze pár dní po tiskových zprávách, které tvrdí, že tato firma odstoupila od projektu JE Wylfa Newydd. Společnosti Bechtel i Horizon označily tyto zprávy jako „kategoricky nepravdivé“.

Firma Bechtel se podílela na více než 150 projektech jaderných elektráren, vystupovala jako projektový inženýr pro 71 bloků a postavila celkem 42 bloků. Podle nové smlouvy bude mít firma ve společnosti Horizon téměř 200 svých zaměstnanců.

Společnost Horizon prohlásila: „Firma bude působit v centru vedení projektu JE Wylfa Newydd, přičemž povede smluvní a obchodní jednání s dodavateli jménem společnosti Horizon.“ Dále doplnila: „Začlenění firmy Bechtel do společnosti Horizon bude odrážet druh vztahu mezi klientem a dodavatelem, což bylo úspěšné při dodávání předchozích čtyř jaderných reaktorů ABWR včas a v rámci rozpočtu.“

Společnost Horizon oznámila v květnu roku 2016 jmenování společného podniku zodpovědného za výstavbu jaderné elektrárny Wylfa Newydd. Tento podnik – Menter Newydd – je společným podnikem společností Hitachi Nuclear Energy Europe, Bechtel Management Company a JGC Corporation UK. Společnost Hitachi Nuclear Energy Europe je dceřinou společností japonské firmy Hitachi Ltd, zatímco společnost JGC New Energy UK Limited je dceřiným podnikem japonské strojírenské firmy JGC Corporation registrovaným ve Spojeném království.

Společnost Horizon také oznámila, že podepsala další smlouvy se společnostmi Hitachi Nuclear Energy Europe a JGC New Energy UK Limited. Podle těchto smluv budou obě společnosti nadále poskytovat podporu během vývojové fáze projektu. Společnost Hitachi Nuclear Energy Europe bude dodavatelem britských pokročilých varných reaktorů (UK Advanced Boiling Water Reactor – ABWR) pro JE Wylfa Newydd a bude působit jako projektový inženýr. Společnost JGC bude i nadále poskytovat řadu specializovaných služeb v oblasti vyváženosti elektrárny – ohledně dalších komponent a systémů potřebných k výrobě elektřiny mimo jaderný ostrov.

„Vydání těchto smluv je výsledkem dvouletého vynikajícího pokroku firem Hitachi, Bechtel a JGC, které podporují vývoj projektu prostřednictvím své práce ve společném podniku Menter Newydd,“ doplnila společnost Horizon. „Smluvní struktura se nyní vyvíjela v souladu s další fází projektu, kdy se dostává do fáze před zahájením výstavby.“

Generální ředitel společnosti Horizon Duncan Hawthorne řekl: „Tyto přední světové společnosti přinášejí bohaté zkušenosti v oblasti jaderného strojírenství a stavebnictví, které doplňují naši rostoucí organizaci a pomohou nám zopakovat úspěchy ohledně odhadu nákladů a časového harmonogramu jako u předchozích čtyř reaktorů ABWR.“

Následně dodal: „Spojené království stále potřebuje spolehlivou jadernou energii, aby pomohla přeměnit náš energetický mix, a my se připravujeme, abychom toto splnili a přispěli k tomu. Naše první elektrárna bude levnější než předešlé i následující projekty – s inteligentním financováním, učením dodavatelského řetězce a bez potřeby prvních režijních nákladů, budoucí náklady na projekt budou dále klesat.“

Barbara Rusinko, prezidentka pro jadernou energii, bezpečnost a ochranu životního prostředí firmy Bechtel, uvedla: „Již několik let jsme součástí rodiny Horizon a bylo potěšením spolupracovat se společností, jež se rozvinula ve své vývojové fázi. Těšíme se na další přínos našich odborných znalostí k výstavbě další nové jaderné elektrárny v lokalitě Wylfa Newydd v naší nové roli vedoucího projektového dodavatele.“

Reaktorový design ABWR byl společně vyvinut společnostmi GE, Hitachi a Toshiba – před sloučením společností GE a Hitachi – a je odvozen z konceptu varného reaktoru firmy GE. Čtyři bloky – šestý a sedmý blok JE Kashiwazaki-Kariwa, pátý blok JE Hamaoka a druhý blok JE Shika – byly postaveny a komerčně provozovány v Japonsku. Reaktory ABWR jsou v současné době nabízeny v mírně odlišných verzích společnostmi GE-Hitachi, Hitachi-GE a Toshiba.

Společnost Horizon, založená v roce 2009 a získaná podnikem Hitachi v listopadu 2012, má za cíl poskytnout nejméně 5,4 GWe nové kapacity ve dvou lokalitách – Wylfa Newydd, která se nachází na ostrově Anglesey, a Oldbury-on-Severn v Jižním Gloucestershire – nasazením technologie UK ABWR od společnosti Hitachi-GE.

V červnu podnik Hitachi a vláda Spojeného království oznámily, že zahájily jednání o veřejných investicích pro navrhovaný projekt JE Wylfa Newydd.

Podnik Hitachi plánuje v příštím roce učinit konečné rozhodnutí o investicích pro projekt Wylfa Newydd a počítá s tím, že první blok zahájí provoz mezi lety 2020-2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..