Finská společnost Fortum a poradenská inženýrská skupina AINS Group podepsaly memorandum o porozumění pro poskytování služeb v oblasti správy radioaktivního odpadu rychle rostoucímu čínskému jadernému průmyslu.

jaderná energie - Finské firmy cílí na čínský trh s radioaktivním odpadem - Back-end (Radioactive waste drums at Loviisa Fortum) 1
Sudy s radioaktivním odpadem v JE Loviisa. (Zdroj: WNN)

Prostřednictvím tohoto memoranda o porozumění poskytnou společnosti služby pro nakládání s nízko a středně aktivním odpadem v Číně. Dohoda také posiluje spolupráci mezi firmami a dalšími finskými společnostmi i organizacemi, včetně společností VTT Technical Research Centre of Finland Ltd a Posiva Solutions.

Na základě předpokládané instalované jaderné kapacity 50 GWe do roku 2020 bude činit roční produkce použitého paliva v Číně v této fázi zhruba 1 200 tun, přičemž celkový součet bude přibližně 14 000 tun.

 „Vzhledem k tomu, že si Čína stále více uvědomuje environmentální integritu a snižuje své využívání fosilních paliv, její řešení v podobě jaderné energie s nulovými emisemi uhlíku vyžaduje větší zaměření na nakládání s radioaktivním odpadem,“ uvedly společnosti ve společném prohlášení. „Finská odbornost má důležitou roli při likvidaci čínského radioaktivního odpadu a budování čistší budoucnosti společně se sdíleným respektem k přírodě a životnímu prostředí.“

Společnosti Fortum a AINS poznamenaly, že finští provozovatelé jaderných elektráren jsou „na přední pozici“ v nakládání s radioaktivním odpadem. „Byli prvními na světě, kteří postavili konečné úložiště pro použité jaderné palivo a od 90. let provozují podzemní úložiště nízko a středně aktivního odpadu.“

Společnost Fortum vlastní a provozuje jadernou elektrárnu Loviisa, která má vlastní podzemní úložiště radioaktivního odpadu, jenž vyprodukuje. Toto úložiště rovněž poslouží pro uskladnění odpadu vzniklého při vyřazování JE Loviisa z provozu. Společnost Fortum navrhla a vybudovala toto úložiště, přičemž na jeho návrhu se podílela i skupina AINS.

Jari Tuunanen, vedoucí oddělení jaderného odpadu ve společnosti Fortum, prohlásil: „V JE Loviissa je zpracováván nízko a středně aktivní odpad z běžného provozu elektrárny a z vyřazování jaderných bloků z provozu. Tento odpad je ukládán v areálu jaderné elektrárny personálem společnosti Fortum. To minimalizuje potřebu přepravy odpadu a umožňuje optimalizovat nakládání s nízko a středně aktivním odpadem od jeho výroby až po jeho konečné uložení.“

Obchodní činnost skupiny AINS v oblasti nakládání s jaderným odpadem začala koncem 70. let návrhem úložiště nízko a středně aktivního odpadu pro finskou firmu Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Toto úložiště je v provozu od roku 1992 v lokalitě Olkiluoto. Společnost také navrhla větší úložiště odpadu do jihokorejské elektrárny Wolsong, které zahájilo provoz v roce 2015. Skupina AINS také poskytovala poradenské inženýrské služby v projektech ohledně radioaktivního odpadu ve 20 dalších zemích.

„Existují velké rozdíly v tom, jak je nakládáno s různými typy radioaktivního odpadu, ale jedním společným přístupem je, že je bezpečnější vybudovat tato úložiště pod zemí,“ řekl Timo Saanio, viceprezident pro mezinárodní operace ve skupině AINS.

Finská společnost pro nakládání s odpadem Posiva – společně vlastněná firmami Fortum a TVO – zahájila činnost své dceřiné firmy Posiva Solutions v červnu 2016. Podnik se „zaměří na marketing pro know-how shromážděné z návrhu, výzkumu a vývoje v konečném uložení použitého jaderného paliva, stejně jako pro související konzultační služby“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..