Druhý blok jaderné elektrárny San-men (pchin-jin: Sanmen) nacházející se v čínské provincii Če-ťiang (pchin-jin: Zhejiang) byl připojen do distribuční sítě a začal dodávat elektrickou energii. Koncem června se první blok téže elektrárny stal prvním blokem s technologií AP1000 na světě, který byl připojen k rozvodné síti a začal vyrábět elektřinu.

jaderná energie - Druhý blok JE San-men s reaktorem AP1000 byl připojen k síti - Nové bloky ve světě (Sanmen units 1 and 2 SNPTC) 1
Jaderná elektrárna San-men. (Zdroj: WNN)

Druhý blok JE San-men byl k síti připojen dnes v 17:22 místního času, oznámily korporace China National Nuclear Corporation (CNNC) a State Nuclear Power Technology Corporation.

Tento blok bude nyní podroben postupnému testování během zvyšování výkonu, dokud nebudou všechny testy bezpečně a úspěšně dokončeny při 100% výkonu. Po dokončení těchto testů bude korporace CNNC žádat o schválení komerčního provozu bloku.

V září 2007 získala společnost Westinghouse a její partnerská skupina Shaw Group povolení k výstavbě čtyř bloků s technologií AP1000 v Číně: dva bloky v JE San-men a dva bloky v jaderné elektrárně Chaj-jang (pchin-jin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pchin-jin: Shandong). Výstavba prvního bloku JE San-men započala v dubnu 2009 a první beton pro druhý blok této elektrárny byl odlit v prosinci téhož roku. Výstavba prvního a druhého bloku JE Chaj-jang byla spuštěna v září 2009, respektive v červnu 2010.

První blok JE San-men byl prvním spuštěným blokem s reaktorem AP1000 na světě, přičemž první kritičnosti – trvalé řetězové reakce – dosáhl dne 22. června a jeho připojení k síti proběhlo dne 2. července. Plného provozního výkonu pak poprvé dosáhl 14. srpna. Druhý blok JE San-men dosáhl první kritičnosti dne 17. srpna.

První blok JE Chaj-jang dosáhl první kritičnosti 8. srpna a k síti byl připojen o 9 dní později. Pro druhý blok této elektrárny se spuštění očekává v roce 2019.

Čtyři reaktory AP1000 se budovaly i ve Spojených státech amerických – dva v jaderné elektrárně Vogtle a dva v JE Summer. Výstavba dvou bloků v JE Summer byla však v srpnu minulého roku pozastavena. Provoz třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle je naplánován na listopad 2021, respektive listopad 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..