Čína je jednou ze zemí, ve které se nyní jaderné energetice velmi daří. Jen na svém území je Čína schopna uvádět do komerčního provozu nejednu elektrárnu ročně. Kromě toho se snaží exportovat své technologie i do ostatních zemí. Povolení čínské jaderné technologie ve Spojeném království může být odrazovým můstkem pro export jejich technologie do celého světa.

jaderná energie - Dlouhá cesta Číny stát se jaderným vůdcem závisí na chování Spojeného království - Nové bloky ve světě (3240) 1
Vizualizace projektované elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království, projekt je z části financován čínskou společností China General Nuclear Power (CGN). (zdroj: theguardian.com)

Čína se chce stát celosvětovým vůdcem v oblasti jaderné energetiky a výstavba ve Spojeném království je klíčová ke splnění jejich cílů.

Zatímco ostatní země se po událostech fukušimské nehody odvrací od jaderné energetiky, státem podporované čínské společnosti mají však prospěch z toho, že Čína dává šanci jaderné energetice. Pomocí ní chce splnit své závazky na koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.

„Čína jde opačným směrem. Veliké zkušenosti, které tamější inženýři získali během 30 let nepřetržité výstavby jaderných elektráren, jsou nadále posilovány. Navíc se Čína přizpůsobuje a uplatňuje nejnovější pokročilé technologie. Čína se tak zařadila mezi světový jaderný průmysl,“ sdělil Zaf Coelho, ředitel Aisa Nuclear Business Platform, společnosti založené v Singapuru.

Spojené království, kde by mohlo být v následujících 20 letech stavěno až 6 nových jaderných elektráren, je zřejmým důkazem vývozních cílů čínského jaderného průmyslu. Pokud státem vlastněná společnost CGN – hlavní firma čínského jaderného průmyslu – koupí 49% podíl stávajících jaderných elektráren, tak, jak nyní informovala, bude to znamenat velmi významný zásah Číny do jaderného sektoru Spojeného království.

Nejvýznamnějším projektem je elektrárna Hinkley Point C v oblasti Somerset s náklady až 20 miliard liber (574 miliard Kč). Elektrárna je stavěna francouzskou společností EDF Energy, ale jednu třetinu vlastní čínská společnost CGN, která Spojenému království poskytla možnost financování.

Čínské vlastnictví strategické části infrastruktury ve Velké Británii vedlo premiérku Theresu May (ihned po zvolení) k dočasnému pozastavení podepisování zásadní dohody o dotacích pro elektrárnu Hinkley Point C.

Isabel Hilton, generální ředitelka zpravodajských novin Chinadialogue.net, uvedla, že Spojené království otevřelo životné důležité vztahy s Čínou a s nikým jiným v západním světě. „Žádná jiná země OECD neposkytla Spojenému království takovou možnost financování jako Čína.“ Jedná se o strategické vztahy a Čína je partnerem, nikoliv však spojencem.

„Půjčujete peníze na 50 let a neuvažujete spory mezi Spojeným královstvím a Čínou, dokonce ani mezi Čínou a jejich spojenci. Tohle není strategicky výhodné, “ dodala.

Spojené království se přizpůsobí čínským investičním podmínkám i přesto, že relativně nedávno upozornila počítačová hlídka Spojeného království jejich telekomunikační společnosti na obchody s čínskou společností ZTE. Jeden expert uznává, že bezpečnostní problémy jsou potenciálním rizikem čínských ambicí.

Zha Daojiong, profesor netradičních bezpečnostních studií Pekingské univerzity sdělil: „Otázkou není, zdali je vaše jaderná technologie bezpečná, či nikoliv, jedná se pouze o politickou otázku. Většina zemí si myslí: „Kdokoliv kromě Číny“. Tento způsob myšlení se stává populárnější a populárnější napříč západními zeměmi. Jedná se však o vážný problém.“

CGN také připravuje plány pro elektrárnu Bradwell B v Essexu. Zde Čína doufá v demonstraci své vlastní jaderné technologie. CGN společně s EDF drží 66,5% podíl ve vývojářské firmě, která zastává pouze podpůrnou roli. Pak je zde ještě třetí strana, která se snaží prosadit a podpořit čínský reaktor v průběhu regulačního procesu ve Spojeném království.

Konečně je zde ještě Sizewell C v oblasti Suffolk, kde by mohla společnost EDF postavit naprosto stejnou elektrárnu jako Hinkley Point C, pokud se jí podaří přilákat dostatek soukromých investorů. CGN má nyní 20% podíl na výstavbě.

Zatímco Německo a ostatní západní země se odvrátily od jaderné energetiky, Spojené království se pevně zavázalo ke splnění nových klimatických cílů, které chce splnit díky jaderným elektrárnám. Navzdory bezpečnostním obavám je však nutné zapojit Čínu do této výstavby.

Spojené království vidí jadernou energetiku jako základní kámen budoucí energetiky

Robert Davies, výkonný ředitel britské divize CGN sdělil: „Spojené království je otevřené investicím a CGN chce investovat do čisté energetiky v této zemi.“

Jasně si uvědomuje, že je třeba udělat vše pro to, aby další jaderné elektrárny byly levnější, i přes zjevnou kritiku ohledně nákladů na dotace společnosti EDF. „Víme, že jakmile přejde elektrárna Hinkley Point C do komerčního provozu, budou náklady na elektřinu klesat,“ dodal.

jaderná energie - Dlouhá cesta Číny stát se jaderným vůdcem závisí na chování Spojeného království - Nové bloky ve světě (graf) 2
Graf budoucí energetiky Spojeného království v TWh (zdroj: theguardian.com)

Ale společnost je otevřena i vyšším nákladům, jelikož považuje Spojené království za odrazový můstek vývozu čínské technologie do jiných zemí.

„Pro nás je Spojené království důležitým krokem do Evropy. GDA proces (schvalovací proces ve Spojeném království) je v jaderném světě velmi uznávaným, “ sdělil Davies.

Na otázku, zdali má Spojené království obavy ohledně jaderné elektrárny na britském území vlastněné Čínou, odpověděl: „Nejsme tím nijak překvapeni a nevidíme nic špatného na tom, když vláda zpochybňuje naše zdůvodnění investic do jejich země.“

Pro nás je britské zastoupení malé – pouze 70 z našich 44 000 zaměstnanců je z Británie. Náš zájem je spíš ve zviditelnění firmy a změně pohledu na „ne jako outsidera, ale jako součást velkého celku“.

Mycle Schneider, pařížský analytik jaderného průmyslu, uvedl, že náklady pro Peking nebyly problémem, jelikož Čína hraje na dlouhodobou hru. „Bylo velmi brzy k tomu, aby se Británie stala odrazovým můstkem… Několik miliard tady, či tam není klíčových. Jedná se o strategické aktivity.“

Společnost CGN se dostatečně dozvěděla o práci ve Spojeném království. „Čína nemá žádné zkušenosti z výstavby mimo Pákistán, a nelze ji proto srovnávat se Spojeným královstvím.“

Zhou Dali, bývalý čínský energetický úředník, ředitel energetického výzkumného ústavu China National Develompent and Reform Commission, sdělil: „Učíme se jak trpělivě obchodovat. Nemůžeme ostatní nutit silou, můžeme pouze pomáhat.“

„Budeme poskytovat více a více informací ohledně technologických zlepšení, ale konečné rozhodnutí učiní Britové a jejich politici.“

Zdroj: theguardian.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..