Americké ministerstvo energetiky na začátku minulého měsíce organizovalo dvoudenní setkání k diskusím o možnostech spolupráce plynoucí z trvalého uzavření výzkumného reaktoru v norském Haldenu. Uzavření jaderného reaktoru – původně používaného k testování jaderných paliv a reaktorových materiálů – bylo oznámeno na konci června.

jaderná energie - Diskuse nad příležitostmi z uzavření Haldenu - Back-end (Halden reactor IFE) 1
Fotografie vrchní desky jaderného reaktoru Halden (zdroj: world-nuclear-news.org)

Haldenský reaktor – spuštěný v roce 1959 – byl provozován s maximálním výkonem 25 MW tepelných a obsahoval velké množství testovacích pozic, které poskytovaly flexibilní testovací podmínky. Projekt byl společným podnikem národních organizací v 19 zemích. Jednalo se o společně sponzorovaný a financovaný program zaštítěný organizací OECD Nuclear Energy Agency (NEA). Program byl financovaný členskými zeměmi a obnovován každé tři roky. Domácí země Norsko pokrývalo 30 % nákladů programu. 27. června norský Institute for Energy Technology (IFE) oznámil, že se nebude snažit prodloužit provozní licenci tohoto reaktoru. Ta vyprší v roce 2020 a reaktor, který byl odstaven kvůli chybě bezpečnostního ventilu, nebude znovu uveden do provozu. IFE dodalo, že by další provoz nebyl výhodný, ani životaschopný.

9. a 10. července uspořádalo americké ministerstvo energetiky (DOE) setkání v národních laboratořích Idaho, pojmenované Halden Capability Gap Assessment Workshop. Setkání se zúčastnili zástupci ministerstva energetiky, amerického dozorného orgánu, národních laboratoří, prodejců jaderných reaktorů, stejně tak jako američtí a evropští zástupci výzkumných a experimentálních ústavů.

Daniel Iracane, zástupce generálního ředitele agentury NEA a hlavní jaderný dozorce komentoval: „během 50letého provozu demonstroval Haldenský reaktor možnosti mezinárodní spolupráce, sdílení vědomostí a aktivit s palivovými a materiálovými testy“.

Podle zpráv ze setkání sdělil zástupce národních laboratoří ve věci Public Affairs & Strategic Initiatives  (veřejných záležitostí a strategických iniciativ), „že žádná jediná organizace nemůže zopakovat to, čeho dosáhl Haldenský reaktor“. Ačkoliv dodal, že „mnoho zařízení podobných Haldenu existuje, nebo může být postaveno jinde, takže tato situace může vytvořit nové možnosti spolupráce“.

Tři organizace sponzorované americkým ministerstvem – Global Nuclear Fuel, Framatome a Westinghouse – vyvíjí palivo, které by mnohem lépe zvládalo jaderné nehody (Accident Tolerant Fuel). Společnosti mají za cíl zavést první palivové soubory do amerických komerčních reaktorů do roku 2022. Všechny tři organizace plánovaly provádět experimenty na Haldenském reaktoru a nyní musí nalézt nová místa a příležitosti k jejich provedení.  Lightbridge Corporation vyvíjí stejný typ paliva bez jakýchkoliv vládních dotací a nyní již oznámila plány na provedení počátečních testů a demonstračního zavezení jejich pokročilých palivových souborů do elektráren ve Spojených Státech.

„Potřebujeme zjistit, co měli prodejci naplánováno pro Haldenský reaktor a dle toho je třeba najít nové zázemí,“ sdělil Steve Hayes, technický ředitel Advanced Fuel Campaign ministerstva energetiky. Dodal: „To, co nyní opravdu hledáme, jsou mezery, které zanechá odstavení Haldenského reaktoru. Toto setkání se týká také předání nových nápadů a upozornění na to, co bylo dříve přehlíženo“.

Některé z plánovaných experimentů mohou být provedeny buď přímo v národních laboratořích na Advanced Test Reactor, nebo na BR-2 reaktoru v Belgii, eventuálně na High Flux Reactor v Nizozemí. Ve Spojených Státech je také možnost využít Massachusettský institut technologií a národní laboratoře v Oak Ridge.

Menser sdělil, že si zbývající organizace rozdělí práci a co nejdříve určí, pro jaké práce jsou nejlépe kvalifikovaní.

Seven van den Berghe z Belgického výzkumného ústavu (SCK-CEN), provozovatele reaktoru BR-2, sdělil: „Jaderný průmysl nebude znovu vkládat všechna vejce do jednoho koše“.

Hayes sdělil na setkání, že DOE požádalo o předběžnou zprávu týkající se alternativních způsobů testování. Podrobnější zpráva o možnostech bude předložena na konci roku.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..