První blok jaderné elektrárny San-men v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) dosáhl 14. srpna poprvé plného výkonu. Elektrárna se tak stala první s reaktorem AP1000, která byla připojena do sítě a dodává elektřinu.

jaderná energie - Čínský AP1000 dosáhl plného výkonu - Nové bloky ve světě (Sanmen 1 and 2 SNPTC) 1
První a druhý blok elektrárny San-men. (Zdroj: WNN)

Blok San-men-1 dosáhl plného výkonu 14. srpna v 14:10 místního času, oznámily společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) a State Nuclear Technology Corporation.

Horké testy v bloku San-men-1, simulující teplotu a tlak v reaktorových systémech za provozu, byly dokončeny v červnu minulého roku. Zavážení palivových souborů do aktivní zóny začalo 25. dubna 2018. Blok dosáhl první kritičnosti, udržitelné štěpné řetězové reakce, 21. června a 27. června pak poprvé pára z reaktoru roztočila turbínu na provozní otáčky.

Celý blok byl odzkoušen na různých úrovních výkonu. Postupně se výkon zvedal a po úspěšném dokončení testů při 100% výkonu byl oznámen provoz bloku na plném výkonu. První blok by měl přejít do komerčního provozu do konce tohoto roku. Obvykle jsou nové jaderné reaktory v Číně považovány za komerčně provozované po dokončení zkušebních 168 hodin na plném výkonu.

V září 2007 obdržel Westinghouse a jeho partner Shaw Group povolení k výstavbě čtyř AP1000 bloků v Číně. Dva v oblasti San-men, v provincii Če-ťiang, a dva další v elektrárně Chaj-jang (pchin-jin: Haiyang) v provincii  Šan-tung (pchin-jin: Shandong). Výstavba prvního bloku elektrárny San-men začala v dubnu 2009, první lití betonu pro druhý blok bylo zahájeno v prosinci 2009. Výstavba prvního a druhého bloku elektrárny Chaj-jang začala v září 2009 a červnu 2010.

Horké testy v druhém bloku elektrárny San-Men byly dokončeny v lednu. Předpokládá se, že již brzy začne zavážení paliva do tohoto bloku, přičemž komerční provoz se předpokládá do konce tohoto roku.

První blok Chaj-jang dosáhl první kritičnosti 8. srpna a předpokládá se, že přejde do komerčního provozu také do konce tohoto roku. Na druhém bloku této elektrárny začalo zavážení paliva rovněž 8. srpna a jeho komerční provoz se očekává v roce 2019.

Čtyři bloky AP1000 byly stavěny i ve Spojených státech. Dva bloky v elektrárně Vogtle a dva v lokalitě Summer. Bohužel však byla minulý srpen výstavba dvou bloků v lokalitě Summer z finančních důvodů zrušena.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..